22 lutego
czwartek
Marty, Malgorzaty, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szturm na Jasną Górę

Ocena: 0.9
1906

30 lat temu nie tylko odbyliśmy narodowe rekolekcje z „papieskim Dekalogiem”. W połowie sierpnia 1991 r. na Jasnej Górze z Janem Pawłem II spotkali się młodzi ludzie całego świata w ramach VI Światowych Dni Młodzieży.

fot. Zdzisław Sowiński

Szczyt jasnogórski na miejsce VI ŚDM wybrał sam Jan Paweł II. Do liczącej wówczas 250 tys. mieszkańców Częstochowy przybyło ok. 1,6 mln osób z 76 krajów wszystkich kontynentów. Jak mówiono, takiej zagranicznej „inwazji” na Jasną Górę nie było od potopu szwedzkiego. Spotkaniom w ramach VI ŚDM przyświecało hasło „Otrzymaliście Ducha przybrania za synów” (Rz 8, 15).

Spotkania z Ojcem Świętym poprzedził kilkudniowy festiwal, podczas którego młodzież najliczniejszych grup językowych gromadziła się w wyznaczonych kościołach na konferencje, dyskusje i wspólną modlitwę. W wielu miejscach miasta organizowane były koncerty muzyki chrześcijańskiej i wystawy. Była także prowadzona uliczna ewangelizacja. Aż do 14 sierpnia, kiedy młodzież wypełniła nie tylko błonia Jasnej Góry, ale i całą aleję NMP wraz z przyległymi ulicami.

Nie wszyscy mieliby szanse śledzić spotkania z Janem Pawłem II, gdyby nie użyczone przez „przyjaciół Włochów” wielkie telebimy, ustawione nawet daleko od jasnogórskiego szczytu. Całkowitą nowością na ŚDM była także – dzięki tłumaczeniu live na wiele języków – możliwość dla młodzieży obcojęzycznej słuchania słów papieża w swoim języku z pomocą dostrajanych małych radioodbiorników.

 


OTWARCIE NA WSCHÓD

Wieczorem 14 sierpnia Ojciec Święty przywitał młodzież „u stóp Jasnej Góry, na progu sanktuarium, które […] otwiera się szeroko w stronę wszystkich narodów i ludów Europy i całego świata” […], by „to, co przez długie dziesięciolecia było na tym kontynencie rozdzielone przemocą, zbliżyło się do siebie”.

Po przywitaniu Jan Paweł II przewodniczył czuwaniu modlitewnemu z apelem jasnogórskim, omawiając trzy słowa – życiowe przewodniki: jestem, pamiętam, czuwam.

– Entuzjazm, którego dotąd nie spotkałem w życiu, wywołało już samo pojawienie się papieża. Sprzyjała temu piękna, słoneczna pogoda. Nie bez powodu po VI ŚDM pisano w ogólnoświatowej prasie o nowych Zielonych Świątkach, kiedy Jasna Góra stała się wspaniałym wieczernikiem. Pamiętam, że szczególnie głośno, z nieukrywaną radością, reagowała na papieża młodzież ze Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii i Włoch. Aż Ojciec Święty prosił, by „nie zagłuszyli tej cichej młodzieży ze Wschodu” – relacjonuje tamto spotkanie z Ojcem Świętym paulin o. Józef Stanisław Płatek OSPPE.

Na klimat VI ŚDM w dużym stopniu wpłynęła obecność – po raz pierwszy na ŚDM – osób z państw, które dopiero co uwolniły się spod jarzma rządów komunistycznych. – Młodzież ta była jedną z największych radości Jana Pawła II – zapewnia o. Płatek.

Na VI ŚDM przybyło ponad 100 tys. uczestników z rozpadającego się ZSRR i dawnego bloku wschodniego. Jak zauważył Jan Paweł II: „Przesunęliśmy się bliżej Wschodu, choć jeszcze jesteśmy w centrum Europy”.

Dla znacznej części wspomnianej młodzieży częstochowskie ŚDM były pierwszym kontaktem z Kościołem. – Potrzebowali częstokroć gruntownej ewangelizacji. Usłyszane wtedy słowa „Ty wyzwoliłeś nas, Panie, z kajdan i z samych siebie” wyrażały dążenia młodych zarówno ze skomunizowanego Wschodu, jak i tracącego swoją tożsamość Zachodu. Dla tych pierwszych miały jednak szczególne znaczenie – wspomina o. Płatek.

– Młodzież z Rosji przyjechała na ŚDM w większości bez bagażu, jedzenia, ubrania na zmianę. Wymagała wszechstronnej pomocy i opieki, a przede wszystkim duchowego wsparcia. Często ci młodzi nie wiedzieli, kim jest papież, czym jest pielgrzymka – wspominał w jednym z wywiadów o. Stanisław Jarosz, prowadzący w 1991 r. na Jasną Górę Warszawską Pielgrzymkę Pieszą, do której przed Częstochową dołączono ponadtysiącosobową grupę młodzieży ze Wschodu.

Dzień później, w przypadającą w niedzielę uroczystość Wniebowzięcia NMP, papież wygłosił podczas Mszy świętej homilię, po czym nastąpił akt zawierzenia młodzieży Matce Bożej. Kilka godzin później spotkanie zakończyło się przemówieniem pożegnalnym Jana Pawła II do młodzieży.

 


NA WAS LICZY KOŚCIÓŁ

Podczas VI ŚDM padło wiele ważnych słów. – Wy, młodzi, jesteście przyszłością i nadzieją tego świata. […] Bądźcie apostołami, wielkodusznymi głosicielami nadprzyrodzonej nadziei, która wspiera człowieka w jego wędrówce – mówił już w przemówieniu przywitalnym Jan Paweł II. Podkreślił, że w zebranej pod jasnogórskim szczytem młodzieży widzi „Kościół jutra”, i wezwał ją do budowania cywilizacji miłości oraz braterstwa między ludźmi, narodami.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 lutego

Czwartek, I Tydzień Wielkiego Postu
Święto katedry św. Piotra Apostoła
Ty jesteś Piotr, czyli Opoka,
i na tej opoce zbuduję mój Kościół,
a bramy piekielne go nie przemogą.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 16, 13-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Modlitwa o pełne zaufanie Jezusowi
Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter