19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Terapia uporczywa czy daremna?

Ocena: 0
3591

– Rezygnacja z terapii uporczywej nie oznacza opuszczenia pacjenta – mówi ks. dr hab. Jacek Grzybowski.

fot. arch. ks. Jacka Grzybowskiego

Z ks. dr. hab. Jackiem Grzybowskim, członkiem Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych, rozmawia Monika Odrobińska

 

Jak długo należy ratować życie?

Krótka odpowiedź brzmiałaby: tak długo, jak długo lekarze są w stanie przyjść ze skuteczną pomocą pacjentowi. Jednak w praktyce pojawiają się liczne dylematy, bo problem dotyczy niezwykle intymnych momentów ludzkiej egzystencji. Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych, którym kieruje bp dr hab. Józef Wróbel, profesor KUL, wydał ostatnio dokument zatytułowany „O terapii daremnej (uporczywej) chorych poddawanych intensywnej terapii”. Mimo sformalizowanego charakteru zawartych w nim tez i opinii, nikt nie ośmieli się wyznaczyć ogólnej granicy ratowania życia, wszystko zależy bowiem od jednostkowego przypadku: stanu pacjenta, aktualnej wiedzy medycznej, rokowań itd. Jednak w każdym przypadku podstawowym kryterium zabiegów podejmowanych w celu ratowania życia jest godność osoby ludzkiej i świętość ludzkiego życia. Pacjent nigdy nie może być traktowany przedmiotowo, a zawsze – podmiotowo, jako osoba. Nigdy też działania medyczne lub ich zaniechanie nie mogą być przyczyną śmierci pacjenta.

Czy przypadek brytyjskiego dwulatka Alfiego Evansa to zaprzestanie uporczywej terapii, czy już eutanazja?

Posiłkując się pracą naszego Zespołu, polski episkopat w specjalnym oświadczeniu napisał, że śmierć Alfiego w takich okolicznościach powinna być pojmowana jako eutanazja czy wręcz zabójstwo. Alfie mógł jeszcze żyć, a jednak zaniechano działań podtrzymujących jego życie: odłączono go od aparatury podtrzymującej podstawowe funkcje życiowe. Zrezygnowano też z profesjonalnie szerszych konsultacji i poznania jego stanu. Medycyna powinna robić wszystko, by nabrać pewności co do stanu pacjenta i możliwości przyjścia mu z pomocą – bez względu na jakość jego życia. Nigdy nie można też zadać śmierci przez zaniechanie opieki podstawowej, jak np. odżywianie, nawadnianie, wentylacja.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 29 (667), 22 lipca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 1 sierpnia 2018 r.

 

Ks. Jacek Grzybowski (1973) – dr hab. filozofii, wykładowca na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej UKSW, duszpasterz akademicki diecezji warszawsko praskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter