26 maja
niedziela
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Francja: biskupi przestrzegają przed legalizacją eutanazji

Ocena: 4.7
208

Wielkie zaniepokojenie i głębokie zastrzeżenia wobec projektu „ustawy o końcu życia” wyrazili biskupi katoliccy Francji. 

Fot. Pixabay - CC0

W pierwszym dniu swoich obrad plenarnych w Lourdes odnieśli się do zapowiedzianego przez prezydenta Emmanuela Macrona projektu ustawy pozwalającej na to, co zostało nazwane „pomocą w umieraniu”. Według słów Macrona jego rząd przedstawi parlamentowi wspomniany projekt w maju.

Biskupi podkreślają, że każde ludzkie życie zasługuje na bezwarunkowy szacunek i prawdziwe braterstwo. Podkreślili wartość obowiązującego dotychczas ustawodawstwa, które nie pozwala na bezkarne powodowanie śmierci i domaga się priorytetowego traktowania opieki paliatywnej.

Jest to imperatyw człowieczeństwa i braterstwa, aby ulżyć cierpieniu i zaoferować każdemu najlepsze możliwe wsparcie na koniec życia, zamiast przerywać je czynem powodującym śmierć. Nasz demokratyczny ideał, tak kruchy i tak niezbędny, opiera się na fundamentalnym zakazie powodowania śmierci

– przypomina francuski episkopat.

Biskupi wyrażają swą bliskość z tymi, którzy cierpią, oraz uznanie dla opiekujących się nimi osób. Zachęcają do rozwoju medycyny paliatywnej.

Wzywamy wszystkich katolików do większego zaangażowania na rzecz osób niepełnosprawnych, starszych lub u kresu życia: prośba o wspomagane samobójstwo lub eutanazję jest często wyrazem poczucia osamotnienia i opuszczenia, na które nie możemy się godzić, i nie wolno nam się godzić. Im większa będzie solidarność z najsłabszymi, tym bardziej nasz kraj będzie podążał odnowioną drogą braterstwa, sprawiedliwości, nadziei i pokoju

– stwierdzają. W obliczu współczesnej mentalności, uważającej kruche życie za pozbawione sensu, podkreślają, że „każde życie, nawet najbardziej kruche, zasługuje na szacunek aż do jego naturalnego końca”.

Pośród tak wielkiej współczesnej przemocy, w naszym kraju i na całym świecie, wzywamy wszystkich chrześcijan oraz wszystkich ludzi dobrej woli, aby byli autentycznymi sługami życia swoich braci i sióstr. Przesłaniem Wielkanocy, które każdy może przyjąć na swój sposób, jest triumf miłości i życia nad cierpieniem i poczuciem opuszczenia. Niech nadzieja tego wielkanocnego światła oświeci i wspiera wszystkich naszych współobywateli i wszystkich ich przedstawicieli na progu decydującej debaty o teraźniejszości i przyszłości naszej wspólnej ludzkości

– czytamy w opublikowanym dziś oświadczeniu episkopatu Francji.

Proponowany przez Macrona projekt ustawy przewiduje, że niektórzy pacjenci u kresu życia będą mogli otrzymać śmiertelną substancję na „ściśle określonych warunkach”. Pacjent będzie mógł złożyć wniosek i otrzyma „kolegialną” opinię zespołu medycznego w ciągu dwóch tygodni. Jeśli opinia będzie pozytywna, pacjent otrzyma receptę na śmiertelny produkt, ważny przez trzy miesiące, który będzie mógł przyjmować samodzielnie. Jeśli nie jest w stanie tego zrobić, może poprosić o pomoc przedstawiciela zawodu medycznego lub wyznaczonego przez niego wolontariusza. Osoba ta będzie mogła „wycofać się w dowolnym momencie”, zapewnia Emmanuel Macron.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 maja

VIII Niedziela zwykła
Uroczystość Najświętszej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 28, 16-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz Idziemy - Pasjonująca tajemnicaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter