Pojawianie się i znikanie wspólnot jest procesem naturalnym i nadprzyrodzonym. - mówi bp. Andrzej Siemieniewski, ordynariusz legnicki, w rozmowie z Patrykiem Lubryczyńskim

Komisja Nauki Wiary KEP opublikowała dokument „Kryteria eklezjalności wspólnot katolickich”. Z czego wynikała potrzeba jego wystosowania?
Może się zdarzyć, że dana wspólnota ma własne ambicje, style zachowań, plany, które są rozbieżne z nauczaniem Kościoła katolickiego. Kryteria eklezjalności to inaczej kryteria kościelności. Są skierowane do wszystkich członków, liderów, założycieli, przełożonych wspólnot, jako pomocne narzędzie w rozeznawaniu komunii danej wspólnoty z Kościołem oraz jej zdrowego funkcjonowania i prawidłowego rozwoju.
Jakie są to kryteria?
Kryterium świadczącym o jedności danego ruchu z Kościołem powszechnym jest pełne przyjęcie wiary, którą Kościół wyznaje. Odrzucenie którejkolwiek z prawd wiary zrywa komunię z Kościołem. Ponadto wiara musi mieć charakter integralny, w związku z czym nie można głosić jednej z prawd wiary kosztem podważania czy osłabiania innych. Istotnym kryterium jest też poszanowanie dla kultu, a zwłaszcza tych jego form, które znalazły potwierdzenie w wielowiekowej tradycji Kościoła.
Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 36 (879), 04 września 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 08 września 2022