26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W królewskiej parafii

Ocena: 0
5754
Nie można się dziwić, że młode pary wybierają na miejsce ślubu kościół św. Anny w Wilanowie. Przepiękna świątynia, pałac wilanowski i bogaty park w tle to wymarzona sceneria na nową drogę życia.
– Trudno ominąć kościół w drodze do pałacu. Często obcokrajowcy próbują zidentyfikować kościół jako pałac – mówi ks. dr Waldemar Robert Macko, proboszcz – ale dzięki sąsiedztwu Muzeum Pałacu Króla Jana III prawie wszyscy przewodnicy prowadzą grupy także do kościoła św. Anny. Dlatego świątynia jest otwarta przez cały dzień, a nawet w Noc Muzeów.

– Parafia i Muzeum współpracują ze sobą. Dobrym tego przykładem jest coroczna procesja Bożego Ciała. Dzięki życzliwości Pawła Jaskanisa, dyrektora Muzeum, na drzwiach głównych pałacu ustawiany jest trzeci ołtarz procesji. W czasie wakacji osoby odwiedzające Muzeum i park często rozpoczynają spacer od udziału we Mszy Świętej w kościele św. Anny. Odwiedzają też galerię w dzwonnicy przy kościele, w której organizowane są wystawy malarstwa, rzeźby czy fotografii współczesnych twórców.

– Zapraszamy artystów, którzy chcieliby u nas wystawić swoje prace. Osoby zajmujące się galerią przygotowują tematy wystaw – na przykład malarstwo sakralne, martwa natura, pejzaże – i pomagają w ich organizacji. Dzięki zaangażowaniu parafian galeria dostępna jest także w dni powszednie. W niedziele natomiast dużym zainteresowaniem cieszy się parafialna kawiarenka, gdzie można spotkać się w gronie rodziny czy przyjaciół – opowiada ks. proboszcz.

Historia Wilanowa, wcześniej Milanowa, sięga średniowiecza. Już w XIII w. wieś stała się siedzibą parafii, która przez kolejne wieki obejmowała rozległe tereny – nawet te za Wisłą, aż do wsi Wiązowna. W XIV w. został tu zbudowany drewniany kościół św. Leonarda, a następnie, w wieku XVI, późnogotycki drewniany kościół z wolnostojącą dzwonnicą. W 1772 r. wzniesiono murowany kościół św. Anny ufundowany przez ówczesnego właściciela Wilanowa, księcia Augusta Adama Czartoryskiego.

Podczas I wojny światowej kościół i otoczenie zostały zdewastowane. II wojna światowa przyniosła kolejne zniszczenia. Świątynia została splądrowana, spłonął zabytkowy namiot Wezyra – zdobycz króla Jana III Sobieskiego. Ówczesny proboszcz wilanowski, ks. dr Jan Krawczyk, za działalność patriotyczną był więziony na Pawiaku, a następnie rozstrzelany w Palmirach. Podczas Powstania Warszawskiego świątynia została zbezczeszczona. Niemcy zamienili kościół na obóz dla internowanych – inteligencji Warszawy i okolic.

Kościół św. Anny to dziś jedna z najpiękniejszych świątyń w stolicy. Zachowała się tu chrzcielnica z XVIII w. i obraz Ukrzyżowania. Znajdujący się w ołtarzu głównym obraz „Zwiastowanie” pochodzi z kaplicy Kmitów w Wiśniczu. Tabernakulum zostało przywiezione z Rzymu, a barokowy krucyfiks z Florencji. Wizerunek św. Anny, patronki parafii, znajduje się w kaplicy po lewej stronie.

Ale kościół św. Anny to nie tylko zabytkowa świątynia, lecz przede wszystkim prężnie działająca, licząca około 6000 osób parafia. Na jej terenie znajduje się wiele szkół, ambasad, a w bliskim sąsiedztwie – budowana Świątynia Opatrzności Bożej.

– Nasza wspólnota skupia mieszkańców z różnych środowisk i różnych miejscowości. Obok wiernych mieszkających tu od pokoleń jest wiele osób, które przybyły do Wilanowa z różnych stron Polski, a nawet z zagranicy. Są wśród nich tacy, którzy tu się osiedlili, ale też są osoby przebywające przez dłuższy lub krótszy czas podpisanego kontraktu. Społeczność parafii jest zróżnicowana – jeśli chodzi o wiek, wykształcenie i status majątkowy. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że w Wilanowie mieszkają tylko osoby zamożne, a jednak co tydzień Ośrodek Wsparcia Najuboższych przygotowuje około 100 paczek – mówi ks. prałat Macko.

– Z myślą o młodzieży zorganizujemy w Adwencie rekolekcje ewangelizacyjne Ruchu Światło-Życie. Mam nadzieję, że wniosą wiele w życie młodych ludzi, a także będą zachętą do świadomego włączenia się w życie parafii poprzez formację w tym Ruchu.

Ministranci, bielanki, Koła Żywego Różańca, Legion Maryi, Rodzina Radia Maryja i Odnowa w Duchu Świętym – to grupy działające przy parafii. Od blisko pięciu lat wydawany jest parafialny tygodnik „Klimaty św. Anny”, który można czytać nawet na smartfonach. Redakcja właśnie przygotowuje wywiad z proboszczem i zachęca parafian, aby przekazywali redakcji pytania do tej rozmowy.

Powołana przez parafię Fundacja Ecclesia Villanoviensis prowadzi działalność charytatywną, edukacyjną, kulturalną oraz zajmuje się ochroną i konserwacją zabytkowej świątyni.

– Rozmowy podczas wizyt duszpasterskich utwierdzają nas w przekonaniu, że aby zintegrować nowo przybyłych parafian, musimy podejmować inicjatywy wykraczające poza tradycyjną posługę duszpasterską. Organizujemy różne spotkania i kursy, na przykład trwający od października kurs zarządzania finansami w oparciu o wskazówki Pisma Świętego. Piknik rodzinny na stałe wpisał się do kalendarza wydarzeń parafialnych – podkreśla ks. proboszcz.
 

Ewelina Steczkowska
fot. Ewelina Steczkowska
Idziemy nr 46 (427), 17 listopada 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter