16 maja
poniedziałek
Andrzeja, Jedrzeja, Szymona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W szkole i w parafii

Ocena: 0.3
858

Klasa szkolna z natury nie jest wspólnotą wierzących. Potrzebne jest przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej w parafii. - mówi ks. prof. Piotr Tomasik, koordynator Biura Programowania Katechezy przy Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, w rozmowie z Ireną Świerdzewską

fot. xhz

Czy lekcje religii w szkole wystarczą, by przygotować dziecko do Pierwszej Komunii Świętej?

Program wszystkich trzech lat początkowych szkoły podstawowej jest nakierowany na przygotowanie dziecka do Pierwszej Komunii Świętej. W klasie pierwszej omawiany jest chrzest oraz co znaczy być chrześcijaninem. W drugiej klasie mowa jest o roku kościelnym, w trzeciej klasie realizowane jest bezpośrednie przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej, do pierwszej spowiedzi. Ten czas jest koniecznym, ale niewystarczającym przygotowaniem, ponieważ poza nauczeniem, wychowaniem do przyjmowania Komunii Świętej, potrzebne jest wtajemniczenie chrześcijańskie, co może dokonać się tylko w kontekście wspólnoty wierzących. Klasa szkolna z natury nie jest wspólnotą wierzących. Potrzebne jest więc przygotowanie w parafii.

 

Komunia powinna odbyć się w parafii, na terenie której znajduje się szkoła dziecka, czy we własnym kościele parafialnym?

Zasadniczo dzieci powinny przyjmować Komunię świętą w parafii, na terenie której mieszkają. Podstawową zasadą jest, by dziecko przyjęło ten sakrament w kościele, do którego będzie chodziło. Pierwsza Komunia Święta jest pierwszym pełnym uczestnictwem we Mszy świętej. Jest także początkiem bardzo ważnego etapu w życiu chrześcijanina, który ma trwać do końca życia – karmienia się Eucharystią. Z tego względu tak istotny jest kontekst parafii, w której uczestniczy się w niedzielnych Mszach świętych. Zwykle spotkania w parafii odbywają się przynajmniej raz w miesiącu.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 20 (863), 15 maja 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 18 maja 2022


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 maja

Poniedziałek, V Tydzień Wielkanocny
Święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika
...aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 17,20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter