17 sierpnia
środa
Zanny, Mirona, Jacka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: zakończył się Tydzień Modlitw o Nowe Rodziny

Ocena: 0
1638

– Zdrowa i silna rodzina jest ratunkiem dla naszej cywilizacji – podkreślił o. Robert Wawer SJ. Uroczystą Mszą świętą w archikatedrze św. Jana Chrzciciela zakończył się Tydzień Modlitw o Nowe Rodziny.

2015-12-06 10:45
mag / Warszawa (KAI), mz

Od początku Adwentu przez siedem dni spotykano się wieczorem w kolejnych warszawskich kościołach, aby wspólnie prosić Boga o nowe powołania do małżeństwa oraz o odwagę i dojrzałość w tworzeniu nowych rodzin. Była to odpowiedź duszpasterstwa osób stanu wolnego na rosnącą dziś „cywilizację samotności”.

W homilii o. Wawer zwrócił uwagę, że u podstaw kryzysu współczesnej cywilizacji leży osłabienie rodziny. – Dobrze wiemy, jak wiele małżeństw dziś się rozpada. Statystyki pokazują, że odsetek ten z roku na rok rośnie. Coraz trudniej również znaleźć dojrzałą osobę, z którą można by myśleć poważnie o przyszłości. W konsekwencji ludzie tracą wiarę w możliwość zawarcia związku na całe życie – zauważył.

Podkreślił, że uzdrowienia potrzebują dziś nie tylko konkretne społeczeństwa, ale także cała nasza cywilizacja. – Dobrze widzimy gdzie zmierza kultura bez Boga i świat, który nie jest oparty na Jezusie Chrystusie. Pan potrzebuje więc naszej pomocy nie tylko, by dotrzeć do pojedynczego człowieka, ale przemienić każde społeczeństwo, każdą kulturę i każdą cywilizację, a takie wspólnoty najlepiej uzdrawia się za pomocą zdrowych rodzin – stwierdził zakonnik.

– Wspólnota Kościoła tylko wówczas jest silna, kiedy silne są jej najmniejsze wspólnoty, gdzie budowany jest Kościół Domowy. To samo dotyczy narodu, społeczeństwa, czy cywilizacji. O tyle są one zdrowe i silne, o ile zdrowe i silne są jej rodziny Tylko takie społeczeństwo jest silne Bogiem, w którym są silne rodziny – zaznaczył o. Wawer.

Zwrócił on również uwagę, że odczytywane przez człowieka powołanie nie jest tylko drogą uświęcenia dla niego samego jako jednostki, ale również narzędziem, poprzez które Bóg pragnie przemieniać ten świat. – Powołanie do życia w rodzinie nie jest dla naszej satysfakcji z tego, że udało nam się zbudować trwały związek małżeński czy mieć wspaniałe dzieci, ale jest to dana nam od Pana misja uzdrawiania tego świata – tłumaczył jezuita.

Na zakończenie zaapelował do wiernych, aby troską o rodzinę zarażali swoje środowiska. – Musimy w końcu zacząć brać odpowiedzialność za naszą cywilizację. Mówcie zatem światu o konieczności modlitwy za rodziny, aby w przyszłym roku o wiele więcej osób włączyło się w naszą inicjatywę. By również takie dzieła podjęto w innych diecezjach – zaapelował.

Tydzień Modlitw o Nowe Rodziny rozpoczął się w pierwszą niedzielę Adwentu, będącego czasem szczególnego oczekiwania na radosne, rodzinne święta Narodzenia Pańskiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 sierpnia

Środa, XX Tydzień zwykły – wspomnienie św. Jacka, prezbitera
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter