11 grudnia
wtorek
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Wolontariusze nadają społeczeństwu ludzkie oblicze"

Ocena: 0
707

Franciszek wyraził uznanie społecznikom z Sardynii, że pomimo tak wielu potrzeb we własnym regionie potrafią się też zatroszczyć o najuboższe kraje świata i tych, którzy przybywają na tę wyspę w poszukiwaniu pokoju i pracy.

fot. Vatican News

Służba w wolontariacie to wybór, który czyni człowieka wolnym, a zarazem otwartym na potrzeby innych – mówił Papież Franciszek, przyjmując w Watykanie członków stowarzyszenia wolontariuszy z Sardynii. Zauważył, że ta włoska wyspa jest bardzo bogata, gdy chodzi o piękno natury, historię i sztukę. Zarazem jednak jest jednym z najuboższych regionów we Włoszech. Stąd znaczenie wolontariuszy, którzy docierają do najuboższych warstw społeczeństwa.

Kultura solidarności i bezinteresowności – mówił Papież – jest charakterystyczną cechą wolontariatu, a zarazem w sposób konkretny przyczynia się do budowania społeczeństwa braterskiego, w którego centrum znajduje się osoba. W waszej ziemi kultura ta obficie czerpie z silnych korzeni chrześcijańskich, czyli z miłości Boga i bliźniego. Jezus wzywa nas w Ewangelii, byśmy kochali Boga całym sercem, a bliźniego jak siebie samego. To dzięki miłości Boga rozpoznajemy w drugim człowieku bliźniego, brata i siostrę, których mamy kochać. Wymaga to osobistego i ochotniczego zaangażowania, dla którego instytucje publiczne mogą i powinny stwarzać sprzyjające warunki. Dzięki tej ewangelicznej limfie, pomoc zachowuje swój ludzki wymiar i nie ulega depersonalizacji. Dlatego właśnie wy, wolontariusze, nie jesteście jakimś dodatkiem do pomocy społecznej, ale nadajecie naszemu społeczeństwu ludzkie i chrześcijańskie oblicze.

Papież zachęcił też wolontariuszy z Sardynii, aby robili wszystko, co w ich mocy dla uwrażliwienia opinii publicznej na potrzeby najuboższych. Bardzo dziś potrzebujemy świadków dobroci, czułości i bezinteresownej miłości – dodał Ojciec Święty.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -