26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wołyń dziękuje

Ocena: 0
1145

W Łucku na Ukrainie dziękowano za przywrócenie funkcji sakralnej zamkniętych w czasach sowieckiej okupacji katolickich świątyń na Wołyniu, w tym katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła, zamienionej przez władze sowieckie na muzeum ateizmu.

Mszy Świętej przewodniczył sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Ukrainy i zarazem biskup diecezji łuckiej Witalij Skomarowski. Obecni byli biskupi Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego i Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego. Ksiądz Ludwik Kamilewski, który 25 lat temu przejmował zdewastowaną świątynię, wspominał najtrudniejsze czasy katedry wołyńskiej i ich bohaterów: we wrześniu zostanie beatyfikowany w Karagandzie dawny proboszcz katedry ks. Władysław Bukowiński. Dobiega końca pierwszy etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego bp. Adolfa Szelążka.

Częścią obchodów była czerwcowa sesja Szkoły Katedralnej Uniwersytetu Otwartego UKSW, którą poprowadził jej kierownik dr Kazimierz Szałata. Mówił on o sile wołyńskiego Kościoła, która płynie z ofiary tysięcy męczenników za wiarę zamordowanych i spalonych razem ze świątyniami, skazanych na śmierć bądź deportowanych do sowieckich łagrów. – Aby lepiej zrozumieć historyczny kontekst życia społecznego, jakie ukształtowało się na Wołyniu – powiedział dr Szałata – naszą refleksję kierujemy na wiek XVII: właśnie wtedy, przy wsparciu Zygmunta III Wazy i bp. Pawła Wołuckiego, powstało kolegium jezuickie i kościół, który od 1787 r. zyskał status katedry.

Pierwszy wykład na temat procesów integracji Wołynia z Koroną Polską po unii lubelskiej w 1569 r. wygłosił dr Karol Mazur z Muzeum Powstania Warszawskiego. Czy i w jaki sposób szlachta wołyńska potrafiła zaadaptować instytucję sejmiku ziemskiego do swoich potrzeb? Czy instytucja ta wpłynęła na silniejsze zespolenie z Polską, czy raczej pozwalała na podtrzymywanie odrębności, zagwarantowanych w przywileju inkorporacyjnym? Drugi wykład, wygłoszony przez dyrektora Ośrodka Duszpastersko-Wydawniczego „Wołanie z Wołynia” w Ostrogu ks. Witolda-Yosifa Kowaliwa, poświęcony został postaci abp. Melecjusza Smotryckiego, który był duchownym Kościoła prawosławnego zaangażowanym w krytykę idei unitaryzmu, uwikłanym w polemiki z Kościołem grekokatolickim; ostatecznie sam przyjął unię i stał się zwolennikiem zjednoczenia Kościołów.

Odbyła się też prezentacja wydanej przy wsparciu Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, Stowarzyszenia „Kresy – Pamięć i Przyszłość” oraz Towarzystwa Polskiej Kultury na Wołyniu książki Anatolija Oliha, prezentującej najważniejszych świadków wiary kościoła katolickiego na Wołyniu.

Kazimierz Szałata
fot. Kazimierz Szałata

Idziemy nr 28 (562), 10 lipca 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter