4 lipca
poniedziałek
Odona, Malwiny, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wyraz wiary

Ocena: 5
495

Spycimierz słynie z dywanów kwietnych układanych na procesję Bożego Ciała. Ta tradycja trafiła na listę UNESCO.

fot. ks. Julian Głowacki

Po dwóch latach epidemii koronawirusa i związanych z nią obostrzeń na procesję do Spycimierza przybyły rzesze wiernych. Przez cały dzień także tłumy turystów odwiedzały tę niewielką miejscowość położoną nieopodal uzdrowiskowego Uniejowa. Wśród wielu zagranicznych gości byli przedstawiciele włoskiego stowarzyszenia Infioritalia, którzy również przygotowali kwiatową dekorację.

Tworzenie dywanów trwa cały rok – od projektowania wzorów, przez zbieranie kwiatów po łąkach i polach, czasem też tych wcześniej posianych w przydomowych ogródkach, po usypywanie dywanów od wczesnych godzin rannych w ten wyjątkowy czwartek.

– Tym, co motywuje parafian Spycimierza do corocznego układania tych dywanów, jest wiara w rzeczywistą obecność Chrystusa pośród nas. Cieszymy się, że wasz trud i wysiłek związany z przygotowaniem tych dywanów został wpisany na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO – mówił w czasie procesji biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, dodając, że „tu wiara łączy się z kulturą”. W homilii tłumaczył znaczenie słów „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Oznaczają one: zechciejcie ofiarować siebie i swoje życie innym. Na tym polega tajemnica Eucharystii – zaznaczył.

Po zakończeniu procesji zaprezentowana została wydana przez Pocztę Polską kartka przygotowana w związku z siedemsetleciem świętowania uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa w Polsce, a nawiązująca do lokalnej tradycji. Zamieszczono na niej zdjęcie procesji Bożego Ciała w Spycimierzu idącej po dywanie kwiatowym.

Parafia Spycimierz może już niedługo stać się kulturalną stolicą uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej. A to za sprawą trwającej budowy Centrum „Spycimierskie Boże Ciało”. Budynek w kształcie litery U jest już w stanie surowym. Przedsięwzięcie ma na celu całoroczną promocję spycimierskiej tradycji. Centrum ma szansę stać się unikalnym na skalę międzynarodową miejscem, w którym zaprezentowana zostanie sztuka układania dywanów z kwiatów oraz inne tradycje i zwyczaje.

Tradycja kobierców z kwiatów na Boże Ciało istnieje na ziemiach polskich nieprzerwanie od ponad 200 lat. W grudniu 2021 r. dywany kwietne towarzyszące procesjom w Spycimierzu, a także w Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce, zostały wpisane na Reprezentatywną listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lipca

Poniedziałek, XIV Tydzień zwykły - Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Elżbiety Portugalskiej
Poślubię cię sobie przez wierność.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 9, 18-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter