5 grudnia
poniedziałek
Sabiny, Krystyny, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z wyznawcami islamu

Ocena: 0
2122
O wydarzeniach na Bliskim Wschodzie oraz konieczności dialogu rozmawiali 26 stycznia na UKSW w Warszawie uczestnicy sesji naukowej zorganizowanej z okazji XV Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Wśród prelegentów znaleźli się członkowie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów w Polsce, biskupi i kapłani oraz przywódcy religijni islamu.

Nawiązując do masakry w redakcji francuskiego tygodnika „Charlie Hebdo”, mufti Tomasz Miśkiewicz powiedział, że błędem jest stawianie kogokolwiek przed wyborem: albo zgadzasz się z linią promowaną przez zaatakowaną redakcję, albo popierasz terrorystów.

– Nie akceptuję naśmiewania się z żadnej religii, a jako muzułmanin jednoznacznie potępiam uciekanie się do przemocy wobec kogokolwiek. Katolicy i muzułmanie powinni mówić w tej sprawie jednym głosem – podkreślił.

Dziekan Wydziału Teologicznego UKSW ks. dr hab. Piotr Tomasik zauważył, że wieloletnia tradycja zamieszkiwania obok siebie katolików i muzułmanów zaowocowała wykształceniem na ziemiach polskich własnych standardów pokojowego współistnienia, opierającego się na poszanowaniu odrębności, kultury i tradycji każdej ze stron. Problem tzw. Państwa Islamskiego z perspektywy muzułmanina przedstawił Bogusław Zagórski, członek Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, pracownik Collegium Civitas. – Jest to samozwańcza organizacja terrorystyczna, co zostało jasno powiedziane w fatwach ogłoszonych w niemal wszystkich krajach muzułmańskich, i żaden muzułmanin nie powinien jej popierać – przekonywał. Z prawa szariatu jasno wynika, że muzułmanin nie może zmuszać nikogo do przyjęcia islamu pod groźbą śmierci, jak również nie może w żaden sposób prześladować ludzi Księgi, a więc chrześcijan i Żydów.

Dr hab. Agata Nalborczyk z RWKM przedstawiła list otwarty do przywódcy Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Baghdadiego, podpisany przez 146 muzułmańskich przywódców religijnych, którzy przypominają, że islam zakazuje swoim wyznawcom torturowania i zabijania niewinnych oraz emisariuszy, dziennikarzy, ambasadorów i członków pomocy humanitarnej, a także zmuszania do nawrócenia oraz pozbawiania praw kobiet. O tym, że nie ma alternatywy dla dialogu, przypomnieli współprzewodniczący RWKM ze strony muzułmańskiej Andrzej Saramowicz oraz mufti Ligi Muzułmańskiej Nidal Abu Tabaq. Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa.

Iwona Żurek
fot. Iwona Żurek/Idziemy

Idziemy nr 5 (488), 1 lutego 2015 r.PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 grudnia

Poniedziałek, II tydzień Adwentu - dzień powszedni
Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 5,17-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter