30 kwietnia
wtorek
Mariana, Donaty, Tamary
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ze stolicy na Jasną Górę

Ocena: 0
2986
Pod hasłem: „Ostatnie słowa, ostatnie czyny” wyruszyła 5 sierpnia z kościoła św. Anny 34. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. Pielgrzymów żegnał kard. Kazimierz Nycz.
– Chciałbym, abyście szli do Częstochowy, uwielbiając Boga i dziękując za wielkie dzieła, w Kościele i w świecie, których Bóg dokonuje w nas – mówił w homilii. Polecił także wyruszającym kilka intencji modlitewnych: o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, o powołania kapłańskie i zakonne oraz o dobre przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 14 sierpnia, do przejścia mają prawie 300 km. – Paradoksalnie chodzę na pielgrzymkę po to, żeby odpocząć – śmieje się Marta Ręgowska, która wyrusza po raz trzynasty z grupą brązową. – Odkąd pracuję zawodowo, potrzebuję przede wszystkim odpoczynku psychicznego i duchowego. Ważne jest też dla mnie spotkanie z przyjaciółmi – dodaje. – Myślę, że każdy powinien chociaż raz iść na pielgrzymkę, żeby zobaczyć, jak mało potrzeba do życia i jak można być radosnym w niedostatku. Kiedy już wracam do domu, bardziej doceniam najprostsze rzeczy: to, że mogę wejść do wanny czy wyspać się w łóżku.

Jan Majda idzie po raz czwarty z grupą szarą. W tym roku chce szczególnie podziękować za ukończenie studiów i prosić o łaskę rozeznania planów na przyszłość. – Pielgrzymka to dobry czas, by spojrzeć na swoje życie przez pryzmat Pana Boga – podkreśla. – To także wspólnota ludzi, którzy dzielą się ze sobą wszystkim: trudem, jedzeniem, dachem nad głową, życzliwością, a czasem też złym humorem. Dzięki temu można odkryć Boga na nowo w swoich bliźnich.

XXXI Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin wyruszyła 5 sierpnia z Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej na Witolinie. Towarzyszy jej VIII Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków. Na szlak wybrało się ok. 300 osób, na trasie dołączyć może ok. 200 pątników. Strażaków pobłogosławił w katedrze św. Floriana abp Henryk Hoser SAC, który potem dla łączonej pielgrzymki odprawił Mszę Świętą w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej.

– Trzeci raz idę w tej pielgrzymce. Pielgrzymowanie daje mi siłę duchową na cały rok, bym mógł zmieniać siebie, a cały czas poszukuję tej drogi – mówi wzruszony brygadier Wojciech Strączek z Komendy Głównej Straży Pożarnej, pielgrzymujący z 17-letnią córką Małgorzatą.

Pielgrzymka ma rodzinny charakter. – W tym roku idziemy pierwszy raz z tą grupą. Wcześniej kilkanaście razy pielgrzymowaliśmy z pielgrzymką akademicką, a teraz po 10 latach to nasz powrót na szlak z trzema synkami 6-letnim Tomkiem, 8-letnim Filipem i 10-letnim Kamilem – mówią Beata i Wojciech Kotowscy z parafii św. Jana Kantego w Legionowie.

By wyruszyć, ważna jest zachęta tych, którzy stale pielgrzymują. – Przed siedmioma laty zaczynałam sama, przed rokiem poszłam z jedną wnuczką, dzisiaj ruszamy w siedmioosobowej grupce z wnukami, ich mamą i zachęconymi przez wnuczki koleżankami z grupy bielanek – mówi Jadwiga Michalak z parafii Przemienienia Pańskiego w Sulejówku-Miłośnie.

Abp Henryk Hoser SAC podkreślił w homilii, że pielgrzymka prowadzi do odważnego głoszenia Chrystusa.

– Pielgrzymka jest szkołą życia, szkołą mądrości, przypomina nam o tym, co jest w życiu ważne – powiedział w homilii abp Hoser. – Jest to też niebywała okazja by nam przypomnieć, że nasza wiara musi być widoczna. Pielgrzymka jest drogą ludzi wierzących, którzy chcą by wiara była publiczna, chcą tę wiarę pokazać. Poprzez taką postawę wskazują na źródło wiary – Boga sprawiedliwego, Boga miłości i miłosierdzia. Jednocześnie ta manifestacja wiary przypomina, że Bóg jest obecny w naszej pielgrzymce życia. Pielgrzymka to droga ludzi wytrwałych, odważnych. Bóg uczy nas odwagi nie tylko w sytuacjach zagrożenia, ale odwagi na co dzień, odwagi cywilnej byśmy umieli zaświadczyć kim jesteśmy, byśmy mogli odważnie głosić Jezusa Chrystusa.

Do XXIII Pieszej Pielgrzymki Niepełnosprawnych na Jasną Górę w tym roku po raz pierwszy dołączyła 25-osobowa grupa bezdomnych. Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą Świętą 5 sierpnia w kościele św. Józefa przy ul. Deotymy. W czasie drogi bezdomni pomogą osobom niepełnosprawnym. – Zostaną złamane stereotypy, a pielgrzymka pokaże, że bezdomni chcą również dawać, a nie tylko brać, będą mogli wzmocnić się w poczuciu odpowiedzialności za drugiego człowieka, a także przekroczą granice swojego egoizmu. Możliwe, że zmotywują się na tyle, iż podejmą konkretną pracę w wyjściu z bezdomności – podkreśla Agnieszka Niepiekło z Fundacji Kapucyńskiej. – Z wielką chęcią pomogę niepełnosprawnym, dla mnie to nowe doświadczenie, większa odpowiedzialność i okazja do bliższego poznania nowych ludzi – mówi bezdomny Andrzej. Tegoroczna pielgrzymka to już siódma wyprawa osób bezdomnych na Jasną Górę.

6 sierpnia na pielgrzymi szlak wyruszyła z paulińskiego kościoła św. Ducha 303. Warszawska Piesza Pielgrzymka, a z kościoła św. Anny – Warszawska Piesza Pielgrzymka Akademicka Grup „17”.

Irena Świerdzewska, Hanna Dębska, KAI
fot. Irena Świerdzewska/Idziemy
Idziemy nr 32 (464), 10 sierpnia 2014 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 kwietnia

Wtorek, V Tydzień wielkanocny
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 27-31a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter