27 października
wtorek
Iwony, Sabiny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Żegnamy ks. Karolaka

Ocena: 0
552

Legendarny kapłan z Ząbek ks. prałat Tadeusz Karolak wyprzedzał czasy i kierunki zmian w Kościele. Był inicjatorem papieskiej Służby Porządkowej Totus Tuus, Pieszej Praskiej Pielgrzymki Rodzin, a kiedy przeszedł na emeryturę, wyjechał na misje na Białoruś.

fot. diecezja.waw.pl

Ksiądz prałat Tadeusz Karolak, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł 8 października w wieku 87 lat, w 63. roku kapłaństwa, w Domu Księży Emerytów w Kiełpinie. Zostały dzieła, przykład życia niezwykłego kapłana i żywa pamięć o nim.

Skończył technikum w klasie radiotechnicznej i planował studia na Akademii Wojskowej. Jak opowiadał przed laty tygodnikowi „Idziemy”, myśl o kapłaństwie przyszła znienacka i była nieustępliwa. Wstąpił do seminarium w 1953 r. W seminarium powierzono mu prowadzenie drukarni. 3 sierpnia 1958 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego.

Na swojej pierwszej parafii w Józefowie, chcąc wspomóc w pracy duszpasterskiej swoich seminaryjnych kolegów, powielał dla nich materiały. Został aresztowany i postawiony przed sądem z absurdalnymi zarzutami drukowania bez cenzury, rzekomej działalności dywersyjnej, przynależności do nielegalnej organizacji. Skazano go na półtora roku więzienia w zawieszeniu i wypuszczono. Pracował potem w parafiach w Sochaczewie i św. Jakuba w Warszawie. Stąd w 1967 r. trafił na probostwo do parafii Świętej Trójcy w Ząbkach, gdzie stworzył niezwykłą wspólnotę. Bywało, że na apel o pomoc w parafii przychodziło po 150 osób. Uporządkowali teren kościelny, wykończyli plebanię i dom zakonny, wybudowali kościelną wieżę. W świątyni wykończono prezbiterium, zakrystię, boczną kaplicę, zamówiono nowe organy. Powstał budynek szkoły katechetycznej z biblioteką i salą widowiskową, a nawet kort tenisowy.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 42 (782), 18 października 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 04 listopada 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 października

Wtorek, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 5,21-33; Ps 128,1b-5; Łk 13,18-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter