5 grudnia
poniedziałek
Sabiny, Krystyny, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Życie spełnione

Ocena: 0
2433
Nie sposób wyobrazić sobie kilkudziesięciu ostatnich lat Jasnej Góry bez o. Jerzego Tomzińskiego, najstarszego polskiego paulina, o którym powstał właśnie film „Światem rządzi Bóg” w reżyserii Krzysztofa Tadeja.
Urodzony niemal sto lat temu (1918) ojciec Tomziński to postać tyleż niezwykła, co legendarna. Dwukrotny generał zakonu paulinów, trzykrotny przeor Jasnej Góry, ostatni żyjący uczestnik Soboru Watykańskiego II. Człowiek niezwykle pogodny, będący żywą historią – świadek najważniejszych wydarzeń z życia Kościoła powszechnego, Kościoła w naszym kraju i samej Polski.

Pierwszym papieżem, z którym rozmawiał, był Pius XII; szczególnie wypytywał on zakonnika z Polski, wówczas studenta Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, o prymasa Stefana Wyszyńskiego. Później paulin spotykał się z kolejnymi papieżami. Przyjaźnił się z kardynałami Stefanem Wyszyńskim i Karolem Wojtyłą, późniejszym Janem Pawłem II. Rozmawiał ze św. o. Pio, którego prosił o spowiedź i błogosławieństwo.

Przez wiele lat był przekonany, że nie doczeka upadku systemu komunistycznego w Polsce. W filmie wspomina swoje zmagania z władzami, próby wciągnięcia go – podczas studiów rzymskich – do współpracy z SB. Na Jasnej Górze, z którą związany jest od 70 lat, był świadkiem wielu historycznych wydarzeń, zaczynając od wizyty prezydenta Ignacego Mościckiego w 1932 r. czy pierwszego komunistycznego premiera Edwarda Osóbki-Morawskiego (1945), od którego udało mu się zdobyć dokument umożliwiający zakup 2 ton szkła potrzebnego do uzupełnienia wybitych podczas okupacji szyb. Był też, oczywiście, świadkiem papieskich pielgrzymek.

– Ani sekundy w swoim życiu zakonnym i kapłańskim nie byłem nieszczęśliwy. Niczego nie żałowałem – podkreśla w filmie. Opowiada o nawróceniach i cudach, które widział.

Wraz z dwoma innymi paulinami i paniami z Instytutu Prymasowskiego przewodniczył 8 grudnia 1953 r. pierwszemu Apelowi Jasnogórskiemu, który był wówczas modlitwą w intencji prześladowanego przez władze komunistyczne Kościoła katolickiego w Polsce. Wspominając Sobór Watykański II, z naciskiem podkreśla, że biskupi polscy odegrali na nim wielką rolę i rozsławili nasz kraj w świecie. Przez wiele lat w Komisji Maryjnej Episkopatu współpracował z kardynałami Stefanem Wyszyńskim i Karolem Wojtyłą i pięknie opowiada o spotkaniu obydwu kardynałów przed ich wyjazdem na konklawe, które wybrało Jana Pawła II.

– Stawiając na Boga i Matkę Najświętszą, nigdy się nie zawiodłem – wyznaje w filmie. To jego motto życiowe, któremu pozostaje wciąż wierny.

Film Krzysztofa Tadeja jest wspaniałą lekcją historii najnowszej, a jego wielką wartością są unikalne zdjęcia dokumentujące najważniejsze wydarzenia ostatnich dziesięcioleci w Kościele i w Polsce.

„Światem rządzi Bóg” – reż. Krzysztof Tadej. Telewizja Polska SA.
Film Telewizja Polska pokaże w programie I w poniedziałek 2 lutego o godz. 22.00.

Wojciech Świątkiewicz
Idziemy nr 5 (488), 1 lutego 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 grudnia

Poniedziałek, II tydzień Adwentu - dzień powszedni
Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 5,17-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter