26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Jan Paweł II na nowo odczytany" - pierwszy wykład już dostępny

Ocena: 4.6
760

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego rozpoczęto cotygodniowy cykl wykładów on-line poświęcony encyklikom papieża Jana Pawła II, organizowany przez Teologię Polityczną oraz Instytut Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie. "Jesteśmy przekonani, że prawda encyklik zasługuje na ponowne usłyszenie i rozważenie, szczególnie dziś" - podkreślają inicjatorzy przedięwzięcia.

Fot. arch. idziemy.pl

Czy encykliki Jana Pawła II dają się zrozumieć w izolacji od czasów, w jakich powstawały? Jakie dzieła polskiej i światowej kultury odcisnęły najgłębsze piętno na nauczaniu Polskiego Papieża? Czy dokumenty papieskie można odczytywać w perspektywie konkretnych wydarzeń historycznych, które towarzyszyły tamtemu pontyfikatowi?

Na te i na inne pytania znajdziemy odpowiedzi w pierwszym wykładzie serii, który wygłosił prof. Paweł Skibiński, poświęconym historycznemu tłu encyklik Jana Pawła II z pierwszej dekady jego pontyfikatu. Wykład jest już dostępny na kanale YouTube.

Kolejne wykłady będą emitowane w piątki o 18:00. Już teraz zapraszamy na wykład ks. Jerzego Szymika, którego tematem będzie encyklika „Redemptor Hominis”. Wykład będzie dostępny w piątek 21 kwietnia, od 18:00 na YT Teologii Politycznej.

„Redemptor hominis” została podpisana, ogłoszona i skierowana „do drogich synów i córek Kościoła oraz do wszystkich ludzi dobrej woli” 4 marca 1979 roku, w zaledwie cztery i pół miesiąca po konklawe z 16 października 1978 roku. Jest to bez wątpienia encyklika programowa” – mówi ks. Prof. Jerzy Szymik, kapłan Archidiecezji Katowickiej, profesor nauk teologicznych, poeta, publicysta, specjalizujący się między innymi w teologii J. Ratzingera/Benedykta XVI.

Zapraszam do śledzenia cyklu 20 wykładów znakomitych historyków i teologów, w których chcielibyśmy zaprezentować pontyfikat i nauczanie św. Jana Pawła II

- mówi Dariusz Karłowicz, redaktor naczelny Teologii Politycznej, dyrektor programowy Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu, Angelicum w Rzymie.

Nie trzeba tłumaczyć, dlaczego robimy to właśnie teraz. Miejsce powierzchownej, kremówkowej egzaltacji przejęła dość powierzchowna, za to brutalna, krytyka. Nie przepadamy za występowaniem w podobnych spektaklach, jednak idąc drogą bliskiego nam świętego Jana Pawła II, chcielibyśmy spróbować zejść głębiej – przemyśleć Jego pontyfikat na nowo. Mamy nadzieję, że wykłady pomogą tym wszystkim, którym głębia niestraszna”

- deklaruje Karłowicz.

Jan Paweł II przez 26 lat swojego pontyfikatu ogłosił czternaście encyklik. Widzowie serii wykładów znajdą w niej klarownie i obszernie przedstawione zagadnienia nauczania Jana Pawła II osadzone w kontekście historycznym, odpowiadające zróżnicowanym zainteresowaniom i pytaniom, jakie stawia przed nami dzisiaj wiara.

Emitowane raz w tygodniu odcinki złożą się na internetowe kompendium pogłębionej wiedzy o wszystkich encyklikach i pontyfikacie Jana Pawła II. Wykłady wygłoszą m.in. ks. prof. Jerzy Szymik, ks. prof. Robert Skrzypczak, s. prof. Helen Alford OP, o. prof. Jarosław Kupczak OP, prof. Michał Gierycz, o. prof. Michał Paluch OP, prof. Barbara Strzałkowska, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, bp prof. Jacek Grzybowski.

Ks. prof. Jerzy Szymik przypomniał, że Jan Paweł II napisał czternaście encyklik. Powstały one pod koniec drugiego tysiąclecia, lecz z myślą o tysiącleciu trzecim i z przesłaniem dla przyszłości wiary i Kościoła. "Opowiadają o najważniejszych darach Boga: życiu (Vivificantem), miłosierdziu (Misericordia), zbawieniu (Redemptor). Być może właśnie one okażą się najważniejszym wkładem świętego polskiego Papieża w nauczanie Kościoła wszechczasów. Powtórzmy za Augustynem: tolle, lege. Bierz i czytaj" – zachęca teolog, publicysta i poeta.

Projekt pogłębionego, ale jednocześnie przystępnego przestudiowania wszystkich encyklik Jana Pawła II jest godny zainteresowania niezależnie od aktualnego kontekstu. Jednak w tym szczególnym czasie, gdy wiele osób na ważnych stanowiskach przemilcza lub wręcz tłumi dzieło nauczania i apostolstwa polskiego papieża, projekt „Jan Paweł II na nowo odczytany” jest szczególnie aktualny i wart pochwały – powiedział John Finnis, profesor University College w Oxfordzie i University of Notre Dame, odnosząc się do projektu.

Święty Jan Paweł II to postać o ogromnym znaczeniu dla umiejscowienia tożsamości Kościoła w obecnym momencie współczesnej historii - ocenia o. Thomas Joseph White OP, rektor Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu, Angelicum w Rzymie. Dominikanin dodaje, że na papieżu Wojtyle spoczęła odpowiedzialność za rozwój doktrynalnego i społecznego nauczania Kościoła w świetle postanowień Soboru Watykańskiego II i w obliczu wyzwań współczesnej sekularyzacji.

Jego myśl, której krystalizacją jest dziedzictwo czternastu encyklik, oferuje nam wyraziste spojrzenie na perspektywy i dziejowe wyboje, przed którymi stoją katolicy w XXI wieku

- twierdzi o. White.

Teologia Polityczna (teologiapolityczna.pl) to ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką, artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Teologia Polityczna jest pierwszym pismem reprezentującym nieznaną w Polsce dziedzinę z pogranicza filozofii, polityki i teologii. „Na sprawy polityczne chcemy spojrzeć z perspektywy spraw ostatecznych” piszą autorzy we wstępie pierwszego numeru pisma, który ukazał się na przełomie 2003/4 roku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter