16 lipca
wtorek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Anna i Kitty

Ocena: 0
985

Historia żydowskiej dziewczynki Anny Frank, która podczas okupacji niemieckiej wraz z rodziną ukrywała się w Amsterdamie, została po wojnie dobrze udokumentowana w wielu publikacjach i filmach.

fot. gutekfilm.pl

Autorem pełnometrażowego animowanego filmu „Gdzie jest Anne Frank” jest izraelski reżyser Ari Folman. Artysta zyskał sławę w 2008 r. nowatorsko zrealizowanym utworem animowanym „Walc z Baszirem”, w którym przejmująco ukazał krwawą pacyfikację Palestyńczyków przez izraelski oddział podczas interwencji w Libanie.

Folman pełnił wówczas służbę wojskową i uczestniczył w tej operacji. Czuł się więc osobiście współodpowiedzialny za popełnione wtedy zbrodnie wojenne. Kilka lat później (2013) oglądaliśmy nakręcony przez niego w międzynarodowej koprodukcji „Kongres”, inspirowany powieścią „Kongres futurologiczny” Stanisława Lema.

W obrazie „Gdzie jest Anne Frank” reżyser zmierza się z tematyką Holokaustu, nadając jej współczesny wymiar. Historia żydowskiej dziewczynki Anny Frank, która podczas okupacji niemieckiej wraz z rodziną ukrywała się w Amsterdamie, została po wojnie dobrze udokumentowana w wielu publikacjach i filmach. Anna została zdradzona przez sąsiada (były na ten temat śledztwa) i wkrótce zginęła w obozie zagłady.

Ari Folman w swym nowym filmie nie rekonstruuje jednak okupacyjnych losów Anny Frank. Tematykę tę wykorzystuje do zademonstrowania publicystycznych, modnych dziś lewicowych idei spod znaku politycznej poprawności na temat imigrantów, tolerancji i tzw. praw człowieka.

Jednak tego rodzaju uwspółcześnianie tragicznej zagłady Żydów wydaje mi się w najwyższym stopniu ryzykowne i kontrowersyjne. Przeplatając czasy okupacyjne ze współczesnymi, autor porównuje tragedię Anny do losów egzotycznych uchodźców, którzy przybywają dziś do Holandii.

Bohaterka filmu, rudowłosa dziewczynka Kitty, podróżuje w czasie. Wydaje jej się, że jest zaprzyjaźniona z Anną, a nawet się z nią utożsamia. Z kolei Anna pojawia się w czasach współczesnych. Pod wpływem nowych doznań Kitty razem z kolegą zaczyna pomagać uchodźcom. Takie zabiegi dramaturgiczne powodują, że wszystkie przeskoki czasowe i kolejne dygresje służą twórcy do postawienia tezy o podobieństwie prześladowań Żydów do problemów współczesnych uchodźców.

Nie da się zaprzeczyć, że jest to porównanie nie do obrony, zwłaszcza że Folman posuwa się do zestawiania np. zachowań współczesnej policji holenderskiej z niemieckim gestapo. Tak więc autor filmu, znany z wielkiego dorobku i ciekawych eksperymentów w kinie animowanym, dopuścił się pewnych manipulacji, wykorzystując temat Holokaustu do snucia ryzykownych porównań. Film wejdzie na ekrany 22 kwietnia.

 

 


Gdzie jest Anne Frank” („Where Is Anne Frank”); Belgia – Francja – Holandia – Luksemburg – Izrael; 2021; reżyseria: Ari Folman; dystrybucja: Gutek Film

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły
wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter