25 maja
sobota
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co nowego w Wakandzie

Ocena: 0
696

Wyprodukowana kilka lat temu przez wytwórnię Marvel-Disney „Czarna Pantera” była olśniewającym popisem filmowej techniki i wizualnych efektów specjalnych. Najważniejsza jednak okazała się treść filmu.

fot. MARVEL/Planet/Forum

Autorzy utworu w skrajny sposób wprowadzili do amerykańskiego kina popularnego modną obecnie ideologię rasowego i etnicznego awansu czarnoskórych Amerykanów i Afrykanów. Na ekranie oglądaliśmy dziwacznie ukazane afrykańskie państwo Wakanda, gdzie rządzi mityczny król zwany Czarną Panterą, który broni niepodległości państwa i tożsamości swego ludu. W Wakandzie wysoka technika i technologia, oparte na wzorach zachodnich, sąsiadują z kultem miejscowej tradycji obyczajowej i kulturowej. Przejawia się to w strojach i nadal kultywowanych pogańskich obrzędach. Oczywiście ciemnoskórzy stale demonstrują swoją wyższość nad białymi. Król i mieszkańcy za wszelką cenę, jak mogą, bronią swojego kraju przed zakusami zachodnich mocarstw i międzynarodowych korporacji, chcących zagarnąć ich bogactwa. Skąd my to znamy… Nic więc dziwnego, że producenci zrealizowali kontynuację tamtego frekwencyjnego sukcesu.

W obrazie „Czarna Pantera. Wakanda w moim sercu” producenci opowiedzieli ciąg dalszy tamtej historii. Po śmierci króla władzę w państwie obejmuje wdowa, królowa Ramonda, która przyucza swoją zbuntowaną córkę Shuri do przejęcia tronu w przyszłości.

Nie jest to proste, ponieważ córeczka fascynuje się zachodnimi nowinkami cywilizacyjnymi i nie bardzo dba o tożsamość tradycji kraju. Tymczasem nasilają się zagrożenia, Wakanda pakuje się w coraz większe tarapaty, Ameryka i ONZ domagają się wykupienia jakiegoś minerału będącego bogactwem afrykańskiej krainy. Królowa wraz ze swym dworem stanowczo odmawia, czym prowokuje kolejne szykany ze strony okropnych białych imperialistów. Po jej stronie staje tylko agent CIA Everett, który także wpada w tarapaty. Na dodatek Wakandę zaczyna szantażować władca tajemniczego indiańskiego królestwa [współczesnej odmiany Inków, Majów czy Azteków, z podwodnej krainy w Meksyku (sic!)]. Ten szalony król chce wydać totalną wojnę całemu Zachodowi i namawia do tego Ramondę, co prowokuje kolejne groteskowe dramaty. Twórcy filmu nagromadzili na ekranie masę wątków, w miarę rozwijania się akcji coraz bardziej niedorzecznych, nawet jak na utwór zrealizowany w mieszance gatunków fantastyki politycznej, sensacji, kryminału i modnych dziś hitów hollywoodzkich. Przez to dramaturgia obrazu załamuje się, a film staje się stanowczo za długi. Najważniejszy jest jednak fakt, że wymowa drugiej „Czarnej Pantery” wydaje się, podobnie jak pierwszej, absolutnie antyzachodnia. Do tego prowadzi narastanie w zachodniej kulturze popularnej i mediach filozofii bezdyskusyjnego dowartościowywania mniejszości, głównie ciemnoskórej.

 


Czarna Pantera. Wakanda w moim sercu” („Black Panter. Wakanda Forever”), USA, 2022. Reżyseria – Ryan Coogler. Wykonawcy – Angela Bassett, Letitia Wright, Danai Gurira, Tenoch Huerta, Martin Freeman i inni. Dystrybucja – Walt Disney Company

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

Sobota, VII Tydzień wielkanocny
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 13-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter