9 sierpnia
niedziela
Romana, Ryszarda, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Debata o rewolucji

Ocena: 0
1412

Burzliwe życie Stanisławy Przybyszewskiej (1901-1935), córki Stanisława Przybyszewskiego, zaowocowało głośnymi dramatami o rewolucji francuskiej. Pisarka pasjonowała się bowiem przebiegiem rewolucji i jej przywódcami.

Szczególnie upodobała sobie Robespierre’a, którego w pozytywny sposób sportretowała w „Sprawie Dantona” i nieukończonym dramacie „Thermidor”. Ciekawe, że Andrzej Wajda w głośnym przedstawieniu „Sprawa Dantona” w Teatrze Powszechnym w 1975 roku pozostał wierny autorce, stając po stronie Robespierre’a w jego konflikcie z Dantonem. Natomiast w polsko-francuskim filmie „Danton”, ekranizacji tej sztuki, w 1983 roku odwrócił sympatie, potępiając Robespierre’a jako rewolucyjnego fanatyka, a wychwalając Dantona jako tzw. liberała. Film wywołał wówczas skandal we Francji i w Polsce stanu wojennego.

Autorzy „Thermidora” w Teatrze Polskim starają się w miarę wiernie oddać przesłanie sztuki Przybyszewskiej, naładowanej nieznośnie sążnistymi dialogami. Akcja rozgrywa się w jednym pomieszczeniu. Przy wielkim stole siedzą przywódcy, omawiając strategię kolejnych działań rewolucyjnego terroru. Dochodzi do wielkiej debaty przybyłego Robespierre’a (ukazanego tu niemal jako święty charyzmatyk) z młodziutkim Saint-Justem. Nie bardzo wiadomo, dlaczego relacje między nimi nabierają – w ujęciu reżysera – fascynacji miejscami homoseksualnej. W końcu nie wiemy, czy autorka sztuki, zwariowana miłośniczka Robespierre’a, a w ślad za nią twórcy przedstawienia, opowiadają się za przebudową świata za pomocą rewolucji czy nie!

 

Teatr Polski, Stanisława Przybyszewska, „Thermidor”. Reżyseria – Edward Wojtaszek. Wykonawcy: Sławomir Głazek, Tomasz Błasiak, Szymon Kuśmider, Krzysztof Kwiatkowski, Marcin Kwaśny i inni. Premiera – 7 listopada

Mirosław Winiarczyk
fot. Bartek Warzecha/www.bartekwarzecha.com
Idziemy nr 48 (531), 29 listopada 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 9 sierpnia

Niedziela, XIX Tydzień zwykły
 «Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!»
+ czytania liturgiczne (rok A, II): 1Krl 19,9a.11-13a; Ps 85,9ab.10-14; Rz 9,1-5; Mt 14,22-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ komentarz tygodnika Idziemy

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia św. Antoniego w Mińsku Mazowieckim

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter