26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Drogi do niepodległości

Ocena: 0
2530
Muzeum Niepodległości ma już 25 lat i wciąż zaskakuje nowymi pomysłami.
Jego siedzibą jest pałac Przebendowskich/Radziwiłłów przy alei Solidarności 62, gdzie przez lata mieściło się narzucone stolicy, nielubiane i przez warszawiaków wyśmiewane Muzeum Lenina. Wszyscy przecież wiedzieli, że Lenin nic wspólnego z Warszawą nie miał, a jego muzeum było realizacją obowiązującego planu komunistycznej propagandy.

Z tym większą więc siłą grupa entuzjastów od razu w 1989 roku przystąpiła do zmiany tej sytuacji. Już 30 stycznia 1990 r. w wyniku przekształcenia powstało Muzeum Historii Polskich Ruchów Niepodległościowych i Społecznych, które rok później przybrało obecną nazwę – Muzeum Niepodległości.

– Powstawaniu placówki na pewno przyświecały dwa cele: patriotyczny i narodowy. Organizatorzy chcieli pokazać, jak wiele wysiłku kosztowało Polskę odzyskanie wolności – mówi Krzysztof Bąkała z działu edukacji i promocji – stąd są u nas wyeksponowane powstania narodowe oraz etos „Solidarności”.

Placówka ma pododdziały: Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, Muzeum Więzienia Pawiak, Mauzoleum Walki i Męczeństwa. Współpracują ze sobą, a z drugiej strony zachowują swoją autonomiczność.

W tym muzeum jest co zwiedzać. Miejsce może pochwalić się niezwykłymi pamiątkami. Niektóre z nich pochodzą z okresu powstania styczniowego – były gromadzone wcześniej w Muzeum X Pawilonu, inne są związane z działalnością niepodległościową z XIX i XX w. Nie brakuje także cennych archiwaliów Romana Dmowskiego z lat 1915-1919, są archiwalia kresowe ze Lwowa czy Krzemieńca. Oprócz tego jest zbiór 8000 plakatów, sięgających od II RP do czasów współczesnych. Nie brakuje również cennych dzieł sztuki, które obrazują powstania narodowe – najwięcej z nich dotyczy powstania styczniowego.

Szczególnie cenne są obrazy olejne, m.in. Ludomira Benedyktowicza, uczestnika walk styczniowych, oraz Włodzimierza Łosia, Józefa Ryszkiewicza i Wandalina Strzałeckiego, a także cykle Artura Grottgera „Polonia” i „Lithuania”. Muzeum prezentuje militaria, medale, numizmaty, fotografie, pocztówki oraz sztandary.

– Zwiedzający mogą zobaczyć dwie wystawy stałe. Pierwsza to „Z Orłem Białym przez wieki. Godło i herb państwa polskiego w rozwoju historycznym”, która ukazuje liczne modyfikacje, jakich doświadczały nasze godło i herb. Opowieść o Orle Białym i jego licznych metamorfozach jest w rzeczywistości piękną i barwną historią naszego kraju. Dzięki temu zwiedzający w ciągu niedługiego czasu poznają historię Polski w pigułce – zaznacza Krzysztof Bąkała. – Druga wystawa to „Polonia Restituta. O niepodległość i granice 1914-1921”. Ukazuje, że koniec wojny i odrodzenie Polski były początkiem drogi do utrwalenia jej niepodległości i ustalenia korzystnych granic.

Zawsze prezentowana jest wystawa czasowa. Teraz można obejrzeć ekspozycję „Chciałem odbudować polską duszę. W hołdzie Władysławowi Reymontowi, pierwszemu Nobliście Niepodległej Polski”.

– Kiedy tworzymy nową wystawę, odwołujemy się głównie do wydarzeń, bohaterów, zjawisk społecznych XIX i XX w. Tematów nigdy nie brakuje – podkreśla kierownik działu edukacji.

Wystarczy wziąć do ręki ulotkę z danego miesiąca, żeby zobaczyć, jak wiele imprez odbywa się w Muzeum Niepodległości. Każde z wydarzeń ściąga tłumy uczestników, sala jest zawsze wypełniona po brzegi.

Muzeum prowadzi intensywną działalność: lekcje muzealne, konkursy, seanse filmowe, spektakle teatralne, odczyty i sesje popularnonaukowe, debaty, prezentacje książek, koncerty, programy słowno-muzyczne, spotkania autorskie; wydaje także książki.

– Przychodzi do nas wiele grup dzieci i młodzieży, bo szkoły chętnie korzystają z oferowanych przez nas lekcji muzealnych. Mamy kilka tematów do wyboru. Każde zajęcia są dostosowane do grupy wiekowej. Są pokazy multimedialne, quizy, konkursy – zachęca pan Krzysztof.

– A młodzież jest tym zainteresowana? – pytam.

– Oczywiście, że tak. Należy tylko przedstawić historię w sposób ciekawy i atrakcyjny. My staramy się to robić – odpowiada Krzysztof Bąkała.

Warto śledzić najbliższe wydarzenia w Muzeum Niepodległości. Można je znaleźć na stronie: http://muzeum-niepodleglosci.pl.
 

Godziny otwarcia muzeum:

  • środa – niedziela – od 12.00 do 17.00
  • poniedziałek, wtorek – nieczynne

Ceny biletów:

  • normalny – 8 zł
  • ulgowy – 5 zł
  • czwartek – wstęp wolny

Ewelina Steczkowska
Ewelina Steczkowska/Idziemy
Idziemy nr 7 (490), 15 lutego 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter