29 kwietnia
poniedziałek
Rity, Katarzyny, Boguslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Feniksy dla najlepszych

Ocena: 0
1285
Targi Wydawców Katolickich są jednym z najbardziej prestiżowych corocznych wydarzeń kulturalnych. W Sali Kryształowej Zamku Królewskiego XIX ich edycję otwierali 11 kwietnia nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, kard. Kazimierz Nycz i abp Henryk Hoser SAC.
W uroczystości udział wzięli Hanna Suchocka, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, bp Wojciech Polak, sekretarz generalny KEP i Marco Cardinali – dyrektor Wydawnictwa Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego, honorowego gościa Targów. Specjalny list wystosował prezydent RP Bronisław Komorowski.

Szczególnym wydarzeniem Targów jest Gala Feniksów, nagrody przyznawanej przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich w kilku kategoriach dla autorów i wydawców najlepszych książek. Statuetki i dyplomy w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego na Pradze wręczał bp Marek Solarczyk. Tegoroczna Nagroda Główna Feniks Złoty trafiła do małżeństwa Wandy i Andrzeja Półtawskich. – To nie tylko mój mąż, ale także poważny i mądry filozof, którego warto czytać i posłuchać, bo jeżeli już coś mówi, to zaledwie dwa zdania, ale mądre – mówiła Wanda Półtawska o mężu Andrzeju, dziękując za przyznaną nagrodę, co kilkusetosobowa publiczność przyjęła owacją na stojąco. Dwie nagrody Feniks Specjalny przyznano bp. Antoniemu Długoszowi i poecie Ernestowi Bryllowi.

W tym roku ustanowiono nową kategorię nagrody Feniks – Księga Życia, którą uhonorowano Prezydentową Karolinę Kaczorowską. – Nie spodziewałam się takiego wyróżnienia – nawiązała laureatka do opublikowanej przez Wydawnictwo Bellona biograficznej publikacji „Prezydentowa Karolina Kaczorowska” autorstwa Iwony Walentynowicz. – Jak dotąd powstało wiele książek o armii generała Andersa, a znacznie mniej uwagi poświęcono żonom i córkom jej żołnierzy, tysiącom bezimiennych kobiet, które przeszły gehennę niewoli, łagrów i które przeżyły długie lata w oczekiwaniu wolnej Polski. Proszę państwa o pamięć o tych cichych bohaterkach naszych czasów – powiedziała Karolina Kaczorowska.

Wśród nagrodzonych w 10 kategoriach 32 publikacji książkowych znalazły się książki Ewy Czaczkowskiej „Siostra Faustyna. Biografia Świętej” i Brygidy Grysiak „Wybrałam życie” – opowiadająca historie kobiet, które nie zdecydowały się na aborcję – oraz Ani Golędzinowskiej „Ocalona z piekła. Wyznania byłej modelki”. – Moja historia to dowód na to, że zawsze warto pomagać drugiemu człowiekowi. Okazuje się, że Pan Bóg wybiera często te najgorsze osoby, które – wydawałoby się – nie mogą do niczego w życiu dojść i obdarza je łaską – powiedziała laureatka. Nagrodzono też publikację „Od Barabasza do Jezusa. Nawrócony jednym spojrzeniem” włoskiego aktora Pietro Sarubbiego, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Salezjańskiego. Jak podkreślał odbierający nagrodę ks. Roman Szpakowski SDB, dyrektor Wydawnictwa Salezjańskiego, to niezwykłe literackie świadectwo nawrócenia stało się w tym roku podstawą do odbycia kilku serii rekolekcji w okresie Wielkiego Postu.

Irena Świerdzewska
fot. Irena Świerdzewska
Idziemy nr 16 (397), 21 kwietnia 2013 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter