29 marca
niedziela
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Galimatias powraca

Ocena: 0
1969

Nie bardzo udała się nowa polska komedia „Miszmasz czyli Kogel-mogel 3”, kontynuacja dwóch filmowych przebojów z lat 1988 i 1989.

fot. Next Film

W czym tkwi przyczyna niedosytu, skoro obraz firmowany jest przecież przez Ilonę Łepkowską, autorkę sukcesu artystycznego i frekwencyjnego sprzed 30 lat? Łepkowska w latach 90. rozpoczęła karierę jako scenarzystka i producentka wielu seriali dla TVP, odnosząc kolejne sukcesy. W trzeciej edycji „Koglu-Moglu” widać wpływ komediowych seriali telewizyjnych, pojawiających się obecnie jak grzyby po deszczu w czołowych stacjach telewizyjnych. Niektóre z nich są kopiami seriali amerykańskich, inne zaś (rozgrywające się głównie na wiejskiej prowincji wschodniej Polski) utrzymane są w klimacie swojskiego humoru rodzajowego pomieszanego z dramatycznymi wydarzeniami.

W nowym „Koglu-moglu” ów wpływ seriali spowodował osłabienie oryginalności pamiętanej z pierwszych dwóch części tryptyku. Po prostu humor filmu stał się bardziej sztampowy i wtórny. Oglądamy przeżycia mieszkającej nadal we wsi Brzóski Kasi Zawady, dyrektorki miejscowej szkoły podstawowej, jej sąsiadów oraz warszawskiego małżeństwa Wolańskich i ich córki Agnieszki. Wydarzenia nabierają tempa, gdy do rodzinnego domu wraca z Holandii Marcin, syn Kasi. Bez wiedzy matki i babci rozpoczyna nielegalną hodowlę marihuany, czym powoduje na wsi istne trzęsienie ziemi, objawiające się m.in. szaleństwami sąsiadów po przypadkowym zażyciu narkotyku. Kolejne wydarzenia połączą ponownie losy Kasi, Marcina i jego ojca z bliską im niegdyś rodziną Wolańskich. Warto podkreślić świetną grę aktorów znanych z pierwszych dwóch części „Koglu-moglu” oraz wykonawców młodszego pokolenia. To im głównie zawdzięczamy, że film mimo wszystko możemy oglądać z przyjemnością.

 

„Miszmasz czyli Kogel-mogel 3”, Polska, 2019. Reżyseria: Kordian Piwowarski. Wykonawcy: Grażyna Błęcka-Kolska, Zdzisław Wardejn, Ewa Kasprzyk, Katarzyna Łaniewska, Aleksandra Hamkało, Nikodem Rozbicki, Małgorzata Rożniatowska, Paweł Nowisz i inni. Dystrybucja: Next Film

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 29 marca

Kto we Mnie wierzy, choćby umarł, żyć będzie.
Dziś w Kościele: V Niedziela Wielkiego Postu
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 37,12-14; Ps 130,1b-8; Rz 8,8-11; J 11,1-45
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
29 marca – Konkatedra MB Zwycięskiej, Parafia Bożego Ciała na Kamionku (ul. Grochowska 365, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE

Tygodnik Idziemy dostępny w e-wydaniu!
Zachęcamy także do prenumeraty wydań drukowanych.

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter