26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Golec uOrkiestra na święta

Ocena: 0
3344
Najnowsze wydawnictwo Golec uOrkiestry zachwyca swoim rozmachem, urzeka również dźwiękiem i obrazem.
20141124 11:08 mat. pras.
fot. mat. pras.

Golec uOrkiestra, "Koncert kolęd i pastorałek w Bazylice Jasnogórskiej". CD + DVD. Wydawca: Golec Fabryka 2014.

Ponad trzygodzinny zestaw najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek, nagranych w Bazylice na Jasnej Górze – dwudziestu jeden na płycie CD i dwudziestu pięciu na płycie DVD – jest ucztą dla ucha i oka, a przy tym idealnym prezentem pod choinkę.

W koncercie zarejestrowanym 13 grudnia 2013 r. Golec uOrkiestrze towarzyszą wyjątkowo utalentowani muzycy: lubelski chór Gospel Rain pod dyrekcją Grzegorza Głucha, kwartet dęty znakomitego puzonisty, profesora Zdzisława Stolarczyka, zaś na XVII-wiecznych skrzypcach Antonio Stradivariusa gra laureatka Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego Agata Szymczewska, określana przez krytyków mianem „pierwszych skrzypiec Rzeczpospolitej“. Na scenie pojawiają się też beskidzcy dudziarze i trombiciarze oraz najmłodsi muzykujący podopieczni Fundacji Braci Golec, w tym dzieci Pawła i Łukasza – Majka, Bartuś i Antosia Golcowie. To wszystko sprawia, że dobrze i mniej znane Polakom kolędy i pastorałki wręcz urzekają swoją głębią i różnorodnością.

Jasnogórski koncert obfituje w niespodzianki i muzyczne zwroty akcji. Otwierająca występ kolęda „Bracia, patrzcie jeno“ rozpoczyna się od fanfar granych na trombitach, by płynnie przejść w iście anielski gospel i następujący po nim muzyczny dialog na głosy Łukasza i Pawła Golców. Z kolei „Tryumfy Króla Niebieskiego“ rozpoczynają się od majestatycznych jasnogórskich organów, by chwilę później zmienić się w radosny soul z gitarowymi riffami i rockowym pazurem. W „Lulajże Jezuniu“ słyszymy chopinowski, fortepianowy wstęp Piotra Kalickiego, brawurową partię skrzypiec Agaty Szymczewskiej i wyjątkowo aksamitny wokal Edyty Golec. Natomiast „Mędrcy świata“ to połączenie niezwykle energetycznej i afrykańskiej partii chóru Gospel Rain, zwiewnej beskidzkiej fujarki i góralskiego frazowania skrzypiec.

Dla Golec uOrkiestry jasnogórski koncert był jednym z najtrudniejszych i najbardziej wymagających występów w 15-letniej historii zespołu. Wielu polskich artystów mierzyło się z tematyką kolędową, ale nikt jeszcze nie dostąpił zaszczytu zagrania ich w tak ważnym dla Polaków miejscu, z jednoczesną rejestracją koncertu przez telewizję ogólnopolską. Nigdy też w Bazylice nie zabrzmiało tak bogate instrumentarium. W czasie ponad dwugodzinnego koncertu słychać zarówno góralskie, jak i klasyczne skrzypce, barokowe instrumenty dęte, chór mieszany, jasnogórskie organy, rockowe gitary, jak również beskidzkie trombity, dudy, fujarki, a nawet róg bawoli. Dzięki temu etniczne i klasyczne brzmienia połączyły się z elementami rocka, soulu oraz etno. Taka mieszanka od zawsze jest znakiem firmowym Golec uOrkiestry, ale na Jasnej Górze nabrała jeszcze większej mocy i wprawiła słuchaczy w niezwykłe muzyczne uniesienie.

Golec uOrkiestra nie byłaby sobą, gdyby nie zadbała o oprawę wizualną. Dzięki nowoczesnej realizacji telewizyjnej, znakomitym efektom stworzonym przez światło, jasnogórskie, barokowe wnętrza nabrały jeszcze większego blasku i niespotykanej dotąd przestrzeni. Dominujące w czasie koncertu kolory – złoty, niebieski, żołty i biały sprawiają, że widz może na własne oczy zobaczyć niebiańską atmosferę Bożego Narodzenia. Imponująca gra świateł sprawia też, że odrestaurowane niedawno i tak dobrzez znane Polakom jasnogórskie wnętrza, zyskały nowego piękna. Barokowe polichromie i rzeźby zderzone z tym co widzimy i słyszymy na scenie dają efekt niezwykły i przykuwający uwagę do ostratnich sekund koncertu.

Eksluzywny projekt Golec uOrkiestry nieprzypadkowo zbiega się w czasie z 15-leciem zespołu. W czasie ponad dwugodzinnego koncertu Łukasz, Paweł i towarzyszący im znakomici artyści pokazują ogromny dorobek braci Golców i lekkość z jaką muzykom z Milówki udaje się przez lata łączyć tradycję i nowoczesność.

Już od 24 listopada płyta dostępna w dobrych sklepach płytowych oraz na oficjalnej stronie zespołu www.golec.pl.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter