12 listopada
poniedziałek
Renaty, Witolda, Jozafata
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Górale stanęli do hymnu

Ocena: 0
746

– Życzymy wszystkim rodakom, aby 11 listopada wspólnie cieszyli się i celebrowali narodowe święto – mówią Paweł i Łukasz Golec.

fot. arch. braci Golców

Z Pawłem i Łukaszem Golcami rozmawia Irena Świerdzewska

Górale z ogromną biało-czerwoną flagą śpiewają w teledysku „Mazurek Dąbrowskiego”. Skąd pomysł braci Golców na nagranie hymnu narodowego?

Łukasz Golec: Sam pomysł powstał spontanicznie. Chcieliśmy przygotować coś specjalnego, co mogłoby się wpisać w akcję „Niepodległa do hymnu”. W ramach tej inicjatywy zostaliśmy zaproszeni do wykonania koncertu w Dzień Niepodległości w Warszawie. Górale to naród kochający „ślebodę”, czyli wolność. Mamy to we krwi i myślę, że dla każdej z tych osób uczestnictwo w naszym wydarzeniu było czymś szczególnym i wyjątkowym.

 

Hymn wykonuje kilkadziesiąt osób. Jak powstawał teledysk?

Paweł Golec: Osoby, które brały udział w teledysku, to m.in. nasza osiemdziesięcioletnia mama Irena Golec, jej synowie i trójka wnuków, ponadto grupa mieszkańców z Żywiecczyzny, podopieczni Fundacji Braci Golec, przyjaciele, członkowie Związku Podhalan oddział Górali Żywieckich oraz członkowie Stowarzyszenia „Świat Patrioty”. Wystarczył jeden telefon, aby te osoby bez wahania zgodziły się wziąć udział w naszym przedsięwzięciu.

Warunkiem nagrania była ładna pogoda, więc przez kilka dni śledziliśmy prognozy. Akurat w dzień nagrania rano była mgła, ale kiedy rozpoczynaliśmy zdjęcia, wyszło słońce zza chmur i od razu wiedzieliśmy, że aura nam sprzyja (śmiech). Zależało nam na bliskich i dalekich ujęciach gór, wszystkich osób biorących udział i przede wszystkim na sfilmowaniu stumetrowej flagi oraz muzyków grających hymn.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 45 (683), 11 listopada 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 listopada 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.Najczęściej czytane artykuły

 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -