9 grudnia
poniedziałek
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Grimmowie po estońsku

Ocena: 0
633

Dawno, dawno temu ktoś wyruszył w podróż. Spotykały go przygody, dopadało go cierpienie i rozczarowanie, ale zawsze otrzymywał pomoc.

Miejsce smutku, strachu i bólu zastępowała miłość, cierpliwość, współczucie. Dobro brało górę, a światu przywrócona została równowaga. Wszyscy znamy tę baśń, w latach 1812-1915 zamieszczali ją w swoim zbiorze „Baśnie domowe i dziecięce” bracia Jakub i Wilhelm Grimmowie – mówi Aleksandra Rembowska, kierownik literacki w Teatrze Lalka w Warszawie.

Na tych baśniach, w które wpisana jest mądrość ludowa, dzieje ludzkości i prawda moralna, wychowało się kilka pokoleń dzieci na całym świecie. Dwieście lat później z inicjatywy Viive Noor powstała wystawa „Dawno, dawno temu” z ilustracjami dwudziestu estońskich artystów różnych generacji – od akwareli, przez tusz, ołówek, po techniki mieszane i kolaże. Jeździ ona po całym świecie, obecnie można ją oglądać we foyer Teatru Lalka. Blisko sześćdziesiąt prac odświeża wizerunek bohaterów dobrze znanych: Kopciuszka, Roszpunki, Jasia i Małgosi czy muzykantów z Bremy – i pokazuje zupełnie u nas niespopularyzowanych, jak świnka morska, matka Hulda, wierny Jan.

– Być może ilustracje te nigdy nie zostaną włączone do żadnego zbioru baśni, tym bardziej warto je zobaczyć, bo przedstawiają niezależną narrację i grę skojarzeń – zachęca Aleksandra Rembowska, dla której przestrzeń teatru jest „środowiskiem naturalnym” takiej wystawy. Ekspozycja czynna do 10 listopada, w godz. 10-17.30, niezależnie od spektakli. Wstęp wolny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na UW, dziennikarka, autorka książek o tematyce rodzinnej i historycznej


monika.odrobinska@idziemy.com.pl

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Poniedziałek, II tydzień adwentu
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Diego Cuauhtlatoatzin
Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 5, 17-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter