29 kwietnia
poniedziałek
Rity, Katarzyny, Boguslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Grunt to rodzinka

Ocena: 0
619

Filmy w reżyserii Kingi Dębskiej charakteryzują się z reguły ciepłym klimatem w ukazywaniu perypetii bohaterów.

fot. Zuzanna Szamocka/Kino Świat

Autorka unika rozważań na temat strasznych i mrocznych tajemnic ludzkich uczuć, rozterek i namiętności. Nie dostrzegamy także w jej utworach skrajnie krytycznych czy nihilistycznych diagnoz w opisie naszej rzeczywistości, jakie obecnie często znajdujemy w polskich filmach. Obrazy Dębskiej są proste w konstrukcji i komunikatywne w narracji. Autorka stara się zrozumiale pokazywać problemy i dramaty ludzkie, głównie rodzinne. Tak jest również w filmie „Święto ognia” (adaptacja popularnej powieści Jakuba Małeckiego), który został poświęcony, ukazanym na przemian ciepło i komediowo, dramatycznym relacjom dwóch sióstr: młodszej Nastki, cierpiącej na dziecięce porażenie mózgowe, i starszej Łucji, ambitnej tancerki Teatru Wielkiego. Wrażliwa Nastka porusza się na wózku inwalidzkim, słyszy i wszystko rozumie, jednak nie może mówić, a komunikuje się z otoczeniem gestami i za pomocą laptopa. Łucja zaś przygotowuje się do głównej roli w premierze baletowej, walcząc z bólem kręgosłupa. Dziewczętami z oddaniem opiekuje się ich ojciec Poldek, który po opuszczeniu rodziny przez chorą żonę (tajemnica wyjaśni się na końcu) pogodnie, czasami niezdarnie musi stawić czoła wszystkim obowiązkom.

Ale, jak to bywa w nieco baśniowych opowieściach o dobrych ludziach, w życiu rodzinki pojawia się nagle pomoc w postaci przebojowej sąsiadki Józefiny, która zdrowo namąci w relacjach ojca z córkami. W sumie jednak kobieta okaże się pomocna, a nawet zbawienna, ku zadowoleniu Nastki. Nie przejmując się trudnościami i konwenansami, sąsiadka załatwia jak burza wiele spraw, nawet zgodę ministerstwa na zdawanie matury przez Nastkę.

Można jednak zapytać: czy optymistyczna i szlachetna wymowa filmu Dębskiej nie kłóci się z realiami egzystencji osób niepełnosprawnych? W końcu ile osób z porażeniem mózgowym lub zaburzeniami psychicznymi jest w stanie zdać maturę? Czy hollywoodzkie filmy, takie jak „Rain Man” (o autyzmie) czy „Piękny umysł” (o genialnym matematyku schizofreniku), nie oddają tylko części prawdy o ludziach z takimi chorobami? Wystarczy poczytać, co mówią lekarze specjaliści o problemach podobnych pacjentów. Prawda bywa często trudna i prozaiczna. Niezależnie od tego prorodzinny utwór Kingi Dębskiej jest pełen nadziei i optymizmu, co wypada docenić w kontekście aktualnej sytuacji w polskiej kulturze, przepełnionej negatywnymi emocjami. Jednak niepotrzebnie znalazł się w filmie krótki fragment związany z samobójstwem – eutanazją.


Święto ognia”. Polska, 2023. Scenariusz i reżyseria: Kinga Dębska. Wykonawcy: Paulina Pytlak, Joanna Drabik, Tomasz Sapryk, Kinga Preis, Karolina Gruszka i inni. Dystrybucja: Kino Świat

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter