10 sierpnia
środa
Borysa, Filomeny, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jaki będzie następny papież?

Ocena: 0
924

Pontyfikaty i nauczanie ostatnich trzech papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka łączy doświadczenie Soboru Watykańskiego II.

Tymczasem następca papieża Franciszka będzie już przedstawicielem nowego pokolenia – które w czasach Vaticanum II dopiero dorastało, więc jego spojrzenie na doświadczenia soborowe kształtujące Kościół Katolicki w XX i XXI w. będzie inne. Jakie zatem zadania czekają następnego papieża?

George Weigel, amerykański teolog katolicki i biograf Jana Pawła II, podejmuje ciekawą refleksję na temat pontyfikatu kolejnego następcy na Stolicy Piotrowej w świetle ostatnich 150 lat historii katolicyzmu. Diagnozując obecny stan Kościoła, autor zaznacza, że epokowa przemiana już się rozpoczęła, ale wraz z kolejnym pontyfikatem Kościół wkroczy na zupełnie „nieznane terytorium”. Kluczem do rozważań są dwa pytania: czego Duch Święty uczy Kościół w okresie przejściowym oraz jakie cechy powinien posiadać człowiek, który przeprowadzi wspólnotę katolicką przez te przemiany.

W dwunastu rozdziałach George Weigel bezkompromisowo porusza kwestię nowej ewangelizacji jako strategii Kościoła na XXI wiek, właściwego pojmowania natury urzędu Piotrowego oraz doktryny katolickiej. Wskazuje, że ożywienie humanizmu chrześcijańskiego powinno być odpowiedzią na kryzys koncepcji osoby, który dotknął cywilizację XXI wieku, a następny papież musi dostrzegać, że nacisk moralny jest jedynym, jaki Kościół może wywierać w świecie polityki i gospodarki globalnej. Nieodzowne jest także wzmocnienie episkopatów, reforma procesu wyboru biskupów oraz reforma kapłaństwa i życia konsekrowanego, których kondycja jest wskaźnikiem witalności Kościoła, jak również gruntowna reforma administracyjna i finansowa Stolicy Apostolskiej. Według autora zadaniem kolejnego papieża będzie przypomnienie katolikom świeckim o ich powołaniu do bycia uczniami-misjonarzami, ale też dążenie do opartej na prawdzie jedności chrześcijan oraz dialogu międzyreligijnego.

Autor nie pozostawia wątpliwości, że „(…) następny papież musi być przede wszystkim radykalnie nawróconym uczniem” Chrystusa, a lektura prowokuje czytelnika także do postawienia bardzo osobistych pytań: o radykalizm własnego nawrócenia i uczestnictwo w Kościele.

 


 

Następny Papież. Urząd Piotra i misja Kościoła
George Weigel;
tłumaczenie: Dominika Krupińska
Wydawnictwo W Drodze
Poznań 2020, 128 s

 

 

.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 sierpnia

Czwartek, XIX tydzień zwykły – wspomnienie św. Klary, dziewicy
 Wielkich dzieł Boga nie zapominajmy
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 18,21-19,1
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter