26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: pół miliona na kapliczki

Ocena: 0
820

500 tys. zł zarezerwowano w tegorocznym budżecie Krakowa na remont przydrożnych kapliczek. W tym roku pilnej konserwacji potrzebuje sześć obiektów małej architektury.

2016-02-25 13:25
pra / Kraków (KAI), sg

Utrzymanie takich obiektów leży w gestii Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. W tym roku na ten cel miasto zarezerwowało 500 tys. zł.

Jako pierwsze do odnowy wytypowane zostały kapliczki: z figurą Matki Bożej Nieustającej Pomocy i figurą Chrystusa przy ul. Tynieckiej 64, z figurą Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia przy ul. Tymiankowej, kapliczka p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej przy ul. Malborskiej 124, kapliczka z metalowym krucyfiksem przy ul. Prądnickiej, kapliczka przydrożna z figurą Matki Boskiej przy ul. Balickiej 200 oraz wykonanie ogrodzenia przy kapliczce przy ul. Cechowej/Łużyckiej.

Wykonana zostanie również izolacja fundamentu oraz opaska wokół stopy przy Latarni umarłych przy ul. św. Gertrudy (prace konserwatorskie zostały wykonane z końcem 2014 r.), odnowiony zostanie krzyż kamienny przy ul. Podbiałowej oraz Krzyż lotników zlokalizowany na os. Kujawy.

ZIKiT przypomina, że każdy z obiektów ma swoją historię. Na przykład kapliczka przy Malborskiej powstała w 1882 roku, z inicjatywy Piotra Persa, ówczesnego wójta Woli, na terenie należącym do jego rodziny. W kosztach jej utrzymanej partycypowali mieszkańcy wsi. Tutaj odbywały się pierwsze nabożeństwa, zanim powołano parafię na Woli. Przy kapliczce żegnano także synów, mężów i ojców odchodzących na kolejne wojny. Z kolei Krzyż lotników na osiedlu Kujawy postawiono na pamiątkę ocalenia lotników, których samolot w tym miejscu uległ katastrofie w 1931 r.

Kapliczki narażone są najczęściej na zniszczenia związane z upływem czasu, warunkami atmosferycznymi, ale bywają też niszczone przez wandali. W zakres remontów wchodzą takie prace jak oczyszczanie kamienia, uzupełnianie ubytków, rekonstrukcja polichromii, stabilizacja figury, usunięcie starych łuszczących się farb, zabezpieczenie obiektu przed wilgocią, jak również uporządkowanie terenu wokół kapliczki (remont ogrodzenia, uzupełnienie chodnika).

Część kapliczek wpisanych jest do rejestru zabytków, a część ujęta została w gminnej ewidencji zabytków, co oznacza, że wszystkie prace uzgadniane są z władzami konserwatorskimi.

W tym roku ZIKiT planuje także prace przy innych kapliczkach, które czekają jeszcze na opracowanie m.in. programów prac konserwatorskich. Tak jest na przykład w przypadku kapliczki przy ul. Madalińskiego, przy ul. Krzewowej 17, kapliczki z figurą Chrystusa z Gorejącym Sercem przy Al. Jana Pawła II 48, figury Matki Boskiej Fatimskiej w parku przy dworze w Branicach, kamiennej kolumny z krzyżem na rogu ulic Lubelskiej/Mazowieckiej oraz krzyża misyjnego przy ul. Podedworze.

W Krakowie jest ok. 430 kapliczek. Najstarsza z 1630 r. znajduje się przy ul. Dożynkowej, a najmłodsze zostały wykonane już w XX wieku.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter