25 października
niedziela
Darii, Wilhelminy, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Krucyfiks, który ocalił Rzym

Ocena: 0.0285714
585

Papież Franciszek modlił się przed nim już dwa razy, prosząc o ustanie pandemii koronawirusa. Krucyfiks z kościoła św. Marcelego w Rzymie już raz uchronił Rzym przed zarazą, a przez rzymian jest uznawany za cudowny.

fot. wikipedia

Krzyż wykonany jest z drewna i uważany za arcydzieło. Nie znamy niestety jego autora. Kościół, w którym się znajduje, został zbudowany w IV wieku. W nocy 22 maja 1519 roku budynek opanował ogromny pożar, z którego cudownie ocalał jedynie krucyfiks. Świątynia została szybko odbudowana, a krzyż zajął miejsce w czwartej kaplicy po prawej stronie.

Trzy lata później, w 1522 roku, Rzym opanowała potężna epidemia dżumy. Ówczesny kardynał tytularny kościoła św. Marcelego, Raimondo Vich, zorganizował procesję przebłagalną, podczas której niesiono cudowny krzyż ulicami miasta. Uczestniczyli w niej duchowni, zakonnicy, szlachta, rycerstwo, mężczyźni, kobiety i dzieci. Wszystkich łączyła wspólna modlitwa o zatrzymanie zarazy. Procesja trwała szesnaście dni. Po tym czasie epidemia zaczęła wygasać, by w końcu zupełnie się zatrzymać.

– Papieże uznawali znaczenie tego krucyfiksu. Święty Jan Paweł II nakazał sprowadzić krzyż do Bazyliki św. Piotra na Wielki Post Wielkiego Jubileuszu – opowiadał Radiu Watykańskiemu ks. Enrico Cassini.

Kiedy świat zaczął zmagać się z epidemią koronawirusa, 15 marca Papież Franciszek udał się do Kościoła św. Marcelego, by przed cudownym krucyfiksem modlić się o uwolnienie ludzkości od epidemii i jej skutków.

– Była to modlitwa w ciszy. Papież usiadł przed krzyżem i modlił się. Nie trwało to długo, ale było bardzo intensywne. (Krzyż jest) znakiem Bożej opieki w sprawach prywatnych i społecznych – relacjonował ks. Enrico Cassini.

Gdy wirus pustoszył Włochy, Ojciec Święty nakazał przeniesienie krzyża na schody Bazyliki świętego Piotra. 27 marca świat obiegł wstrząsający obraz papieża modlącego się w samotności przed krucyfiksem. Wielu z nas zapamięta tę chwilę na zawsze, a zdjęcia Ojca Świętego w strugach deszczu i jego słowa „Przekażmy Jezusowi nasze lęki, by to On je pokonał” zapiszą się zapewne w historii Rzymu i świata.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 25 października

Niedziela, XXX Tydzień zwykły
«Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem»
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Wj 22,20-26; Ps 18, 2-4.47 i 51ab; 1 Tes 1,5c-10; Mt 22,34-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Prawo miłości - komentarz tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter