26 września
sobota
Wawrzynca, Kosmy, Damiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Książki coraz piękniejsze

Ocena: 0
5470

Targi Wydawców Katolickich stały się największym wydarzeniem kultury chrześcijańskiej w Europie. Po raz kolejny zaskoczyły odwiedzających.

Monika Odrobińska podpisuje swoją książkę na stoisku "Idziemy"; fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy, Irena Świerdzewska/Idziemy

W Sali Kryształowej Zamku Królewskiego w Warszawie XXIV już edycję Targów otworzyli 12 kwietnia biskupi Michał Janocha i Marek Solarczyk. – Życzę wszystkim obecnym i nieobecnym wydawcom jak najlepszych autorów, wszystkim autorom – jak najlepszych wydawców, jednym i drugim – jak najlepszych czytelników, a czytelnikom – mądrych książek. Życzę również, żeby te książki były coraz piękniejsze – powiedział bp Janocha. Specjalny list skierowali prezydent Andrzej Duda oraz marszałek sejmu Marek Kuchciński.

 

Hity i tematy

W zamkowych Arkadach Kubickiego i przyległych czterech namiotach wystawienniczych zgromadziło się ponad 170 wystawców. W ciągu czterech dni Targi odwiedziło około 40 tys. osób – przybywa ich z roku na rok. Tegorocznym hitem był album „La Capella Sistina”, wydany przez włoskie wydawnictwo Scripta Maneant, gościa honorowego Targów. Muzea Watykańskie we współpracy z tym wydawnictwem przygotowały publikację sfotografowanych fresków z Kaplicy Sykstyńskiej w skali 1:1. W trzech albumach na stronach w formacie 43 na 61 cm znajduje się 270 zdjęć w najwyższej rozdzielczości. Trzytomowe wydanie waży… 27 kg. Są tu freski ze sklepienia kaplicy i „Sąd Ostateczny”. Sesja fotograficzna trwała 65 nocy. Dwóch fotografów, Carlo Vannini i Ghigo Roli, pracowało na ponad jedenastometrowych rusztowaniach z siedmiometrowymi statywami. – Na początku pokazana jest dalsza perspektywa, a potem fragmenty w skali 1:1. Album wydano na ekskluzywnym papierze, wyprodukowanym w najstarszej w Europie papierni Fedrigoni, który oddaje autentyczność kolorów fresków w 99,9 proc. Do Polski trafiło 50 egzemplarzy z limitowanej serii 999 sztuk. Trzytomowe wydanie kosztuje 52 tys. zł i nie będzie wznawiane – mówi Dawid Potocki ze Scripta Maneant. Podczas Targów każdy zainteresowany mógł – w przygotowanych przez wydawcę rękawiczkach – obejrzeć album. – Kościół katolicki był i jest największym mecenasem sztuki. I właśnie dlatego uznaliśmy, że to wspaniałe dzieło, Kaplica Sykstyńska, zasługuje na stuprocentową dokumentację dla przyszłych pokoleń – powiedział Giorgo Armaroli, prezes Scripta Manent.

Trzytomowy album o Kaplicy Sykstńskiej waży 27 kg

Przesłanie Targów nawiązywało w tym roku m.in. do Stulecia Niepodległości, co dało się odczuć nie tylko w bogatej ofercie na stoiskach. W Zamku prezentowana była wystawa kart pocztowych „Gaude Mater Polonia” ze zbiorów Mariana Sołobodowskiego. Podczas gali wręczania statuetek Feniks wspaniały patriotyczny koncert dała Warszawska Orkiestra Impressione pod dyrekcją Jakuba Zwierza. Koncert rozpoczął nasz hymn narodowy, zakończyła zaś ulubiona pieśń Jana Pawła II „Barka”. – Chcieliśmy, by podczas Targów wybrzmiała data Stulecia Niepodległości. Kościół działa w konkretnej rzeczywistości i w konkretnym miejscu. Przywracamy tożsamość, sięgamy do korzeni, tradycji, do tego co dla nas było najważniejsze od tysiąca lat. Wracamy do wartości przekazywanych nam przez pokolenia – mówi ks. Roman Szpakowski SDB, organizator Targów.

 

Feniksy rozdane

Tegoroczne targi były szczególnym świętem dla tygodnika „Idziemy”. Na naszym stoisku swoją nową książkę „Żyć nie umierać”, opatrzoną wstępem abp. Henryka Hosera SAC, podpisywała nasza dziennikarka Monika Odrobińska. Na książkę składają się m.in. wzruszające historie rodziców i ich chorych dzieci oraz mocne rozmowy z lekarzami, genetykami, teologami i innymi osobami broniącymi życia, m.in. abp. Hoserem, prof. Joanną Szymkiewicz-Dangel, prof. Andrzejem Kochańskim, Magdaleną Korzekwą-Kaliszuk, Tomaszem Elbanowskim. – Mam nadzieję, że książka dostarczy argumentów w dyskusji o ochronie życia i przybliży alternatywy dla aborcji – mówi autorka. – Kto wie, może kogoś uratuje?

Małego Feniksa odebrała sekretarz naszej redakcji Barbara Sułek-Kowalska „za – traktowaną jako osobista misja – promocję dobrej książki na łamach tygodnika »Idziemy« i falach radiowych, wskazywanie misji dziennikarza jako wykładowca Wydziału Dziennikarstwa UW i za podręczniki dla dziennikarzy”. – Jesteśmy sobie potrzebni, autorzy, wydawcy i dziennikarze – powiedziała, nie kryjąc satysfakcji, że kapituła zauważyła nasz tygodnik.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 września

Sobota, XXV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie świętych męczenników Kosmy i Damiana albo wspomnienie świętych męczenników Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Usuń przygnębienie ze swego serca i oddal ból od twego ciała
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Koh 11, 9 – 12, 8; Ps 90, 3-6. 12-14 i 17; Łk 9, 43b-45
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter