2 grudnia
sobota
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kultura Afryki i Azji

Ocena: 0
1024

Nową, stałą galerię zaprezentowało Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

fot. Przemyslaw Walczak/Panstwowe Muzeum Etnograficzne

Pokazano na niej bogactwo różnorodnych tradycji oraz kultury materialnej i duchowej Afryki i Azji. W obu możemy odnaleźć nie tylko unikatowe eksponaty, ale także poznać historię, dzięki multimedialnym stanowiskom.

Afrykańska część wystawy objęta jest patronatem Leopolda Janikowskiego. Ten polski podróżnik, eksplorujący Afrykę, związany był z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. To on pod koniec XIX wieku zorganizował pierwszą w Warszawie wystawę etnograficzną poświęconą Afryce.

W kulturze azjatyckiej głęboko zakorzenione jest przemieszczanie się, stąd też znaczenie wizerunku butów i odcisku stóp. Stopy w butach pokonują drogę fizyczną, ale słowo „droga”, „ścieżka” ma też znaczenie religijne i przenośne. Azjatycka część wystawy poświęcona jest właśnie tym drogom.

– Obie ekspozycje pokazują najcenniejsze obiekty ze zbiorów i kolekcji muzeów poświęconych Afryce i Azji – tłumaczy pełniący obowiązki dyrektora placówki Tadeusz Zając. – Mimo tego, że wystawa ma charakter historyczny, wierzymy, że pokazane na niej archetypy bogatych kultur Azji i Afryki wpłyną na wyobraźnię naszej publiczności. Do współpracy przy wystawie chcemy zaprosić społeczności afrykańskie i azjatyckie mieszkające w Warszawie i na Mazowszu. Mamy nadzieję, że nasza wystawa wpłynie na lepsze rozumienie się i poszanowanie przedstawicieli różnych kultur.

Inwestycja zrealizowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko ma jednak szerszy zakres działania niż tylko wystawa. Dzięki niej zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt sale wystawowe, pomieszczenia edukacyjne oraz magazyny muzealne. Pozwoli to na realizację planów rozwoju muzeum przygotowanych na najbliższe lata. Jedną z ważniejszych zmian w tym kontekście jest nowo powstająca, profesjonalna pracownia ceramiczna.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Sobota, XXXIV Tydzień zwykły
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter