Nową, stałą galerię zaprezentowało Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

Pokazano na niej bogactwo różnorodnych tradycji oraz kultury materialnej i duchowej Afryki i Azji. W obu możemy odnaleźć nie tylko unikatowe eksponaty, ale także poznać historię, dzięki multimedialnym stanowiskom.
Afrykańska część wystawy objęta jest patronatem Leopolda Janikowskiego. Ten polski podróżnik, eksplorujący Afrykę, związany był z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. To on pod koniec XIX wieku zorganizował pierwszą w Warszawie wystawę etnograficzną poświęconą Afryce.
W kulturze azjatyckiej głęboko zakorzenione jest przemieszczanie się, stąd też znaczenie wizerunku butów i odcisku stóp. Stopy w butach pokonują drogę fizyczną, ale słowo „droga”, „ścieżka” ma też znaczenie religijne i przenośne. Azjatycka część wystawy poświęcona jest właśnie tym drogom.
– Obie ekspozycje pokazują najcenniejsze obiekty ze zbiorów i kolekcji muzeów poświęconych Afryce i Azji – tłumaczy pełniący obowiązki dyrektora placówki Tadeusz Zając. – Mimo tego, że wystawa ma charakter historyczny, wierzymy, że pokazane na niej archetypy bogatych kultur Azji i Afryki wpłyną na wyobraźnię naszej publiczności. Do współpracy przy wystawie chcemy zaprosić społeczności afrykańskie i azjatyckie mieszkające w Warszawie i na Mazowszu. Mamy nadzieję, że nasza wystawa wpłynie na lepsze rozumienie się i poszanowanie przedstawicieli różnych kultur.
Inwestycja zrealizowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko ma jednak szerszy zakres działania niż tylko wystawa. Dzięki niej zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt sale wystawowe, pomieszczenia edukacyjne oraz magazyny muzealne. Pozwoli to na realizację planów rozwoju muzeum przygotowanych na najbliższe lata. Jedną z ważniejszych zmian w tym kontekście jest nowo powstająca, profesjonalna pracownia ceramiczna.