28 marca
wtorek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Lew w Galerii

Ocena: 0
1214

Europejczycy na bezdrożach świata. Moc i niemoc obrazu. W koronkach i pontałach. Sztuka i nowożytne spory wyznaniowe. Zachodnioeuropejskie sposoby walki w bitwie pod Orszą.

Fragment ekspozycji. Fot. Muzeum Narodowe w Warszawie

To tylko kilka wybranych tytułów wykładów i warsztatów z fascynującego programu towarzyszącemu otwarciu Galerii Sztuki Dawnej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Tajniki mistrzów dawnego malarstwa przyciągną zapewne wielu miłośników nie tylko sztuki, ale i muzealnych wykładów otwartych.

W środowe popołudnie 22 grudnia 2016 roku, tuż przed świętami, warszawski świat artystyczny spotkał się na najwyższym piętrze MNW, gdzie po kilku latach intensywnych prac koncepcyjnych, konserwatorskich i budowlanych odbyło się wielkie otwarcie. Galeria Sztuki Dawnej łączy kolekcje europejskiego i staropolskiego rzemiosła artystycznego, malarstwa i rzeźby od XV do XVIII wieku. Ukazuje różne gatunki sztuki, a jednocześnie najważniejsze przestrzenie życia społecznego dawnej Europy – kulturę dworską, religijną i miejską – układając je w spójną opowieść o dawnych epokach.

Autorami nowej ekspozycji są profesor dr hab. Antoni Ziemba, kurator Zbiorów Dawnej Sztuki Europejskiej MNW, dr Grażyna Bastek – na co dzień także pracująca przy Zbiorach Dawnej Sztuki Europejskiej, oraz Ryszard Bobrow, kurator Zbiorów Sztuki Zdobniczej MNW. Aranżacja plastyczna Galerii została powierzona pracowni 307kilo pod kierunkiem Jana Sukiennika.

– Jak pokazuje nasza ekspozycja – wyjaśnia prof. Ziemba – znakomita większość dzieł dawnego rzemiosła artystycznego miała wprawdzie dekoracyjny charakter, ale zawierała przedstawienia figuratywne, stanowiące przecież istotę malarstwa i rzeźby.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 4 (590), 22 stycznia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 1 lutego 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wtorek, V tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 21-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter