4 kwietnia
sobota
Izydora, Waclawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Młode kino w Koszalinie

Ocena: 0
610

Czerwcowy Festiwal „Młodzi i Film” w Koszalinie okazał się, jak zawsze, zlotem filmowej młodzieży, która tłumnie przyjeżdża nad morze.

Powstają nowe filmowe uczelnie, prowadzące zajęcia teoretyczne i praktyczne, a także warsztaty i konkursy scenariuszowe. Pojawiają się więc kolejni studenci, którzy realizują pierwsze filmy dokumentalne, animowane i fabularne, początkowo krótkie, a później pełnometrażowe. Obrazy te kursują po rozmaitych festiwalach i przeglądach krajowych i międzynarodowych. Z uwagi na łatwość podróżowania i techniczną prostotę przesyłania kopii filmowych ukształtowała się dziś wielka, międzynarodowa rodzina młodego kina. Rodzi to oczywiście pewne konsekwencje, np. podobieństwo debiutanckich utworów z różnych krajów.

Na tegorocznym festiwalu w Koszalinie były dwie sekcje konkursowe: długometrażowych debiutów fabularnych i krótkometrażowych debiutów filmowych. Zaprezentowano w sumie kilkadziesiąt utworów, co mogło dać pojęcie o kondycji młodego polskiego kina. Z kilkunastu pokazanych filmów pełnometrażowych (w większości znanych już z ekranów i poprzednich festiwali) za wartościowy uważam utwór „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka, ciekawą wizualnie wizję nocnej Warszawy, gdzie trójka młodych bohaterów przeżywa pierwsze rozczarowania miłosne. W filmie tym można odczuć autentyczną wrażliwość moralną. Większość debiutów pełnometrażowych cechowała dziwaczność i wtórność formy wobec modnych zagranicznych produkcji. Niektóre obrazy były nawet mówionymi po angielsku imitacjami dzieł nowofalowych i amerykańskich kryminałów.

Nagrodzenie przez jury „Placu zabaw” Bartosza M. Kowalskiego, manierycznego obrazu o zabiciu kolegi przez grupę nastolatków, uważam za grubą przesadę. Znany z ekranów film „Wyklęty”, debiut Konrada Łęckiego, wywołał duże zainteresowanie publiczności, nie dostał jednak żadnej nagrody. Spośród filmów krótkometrażowych zwracały uwagę niektóre dokumenty i fabułki, w których autorzy ukazywali problemy relacji rodzinnych i obyczajowych. Jury słusznie nagrodziło w tej kategorii świetnie zrealizowaną fabułkę „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej, wyróżnioną na niedawnym festiwalu w Cannes.

 

36. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film, Koszalin, 19-24 czerwca

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 kwietnia

Wielu Żydów ujrzawszy to, czego Jezus dokonał, uwierzyło w Niego.
Dziś w Kościele: sobota, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 37,21-28; Jr 31,10-13; J 11,45-57
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
4 kwietnia – Parafia Zmartwychwstania Pańskiego (ul. Księcia Ziemowita 39, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter