14 sierpnia
piątek
Alfreda, Euzebiusza, Maksymiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nad rzeką Hudson

Ocena: 0
1126

Na planie filmu „Sully” spotkali się dwaj wielcy gwiazdorzy hollywoodzkiego kina.

copyright 2016 Warner Bros. Entertainment Inc.

Nota bene wybitny aktor i reżyser tego utworu Clint Eastwood, nie obawiając się celebryckich ataków, poparł w wyborach prezydenta elekta Donalda Trumpa, a odtwórca głównej roli Tom Hanks zdecydowanie opowiedział się za Hillary Clinton. Nie przeszkadzało to jednak obu panom we współpracy ponad podziałami. Tak wygląda rzeczywistość kina amerykańskiego, gdzie filmy realizuje się głównie dla masowej rodzimej publiczności, która pragnie oglądać obrazy o własnych bohaterach. W związku z tym, mimo naporu ideologii lewicowych i kontrkultury, producenci i realizatorzy nawiązują stale do tradycyjnej amerykańskiej mitologii, związanej z apologią indywidualizmu i odwagi.

Eastwood opowiada w „Sullym” autentyczną historię, która wydarzyła się w Nowym Jorku w styczniu 2009 roku. Doświadczony kapitan pasażerskiego samolotu wkrótce po starcie został wówczas zmuszony do awaryjnego lądowania na rzece Hudson z powodu zniszczenia silników przez chmary ptactwa. Intuicja i analiza przyrządów podpowiedziały mu, że nie ma czasu na powrót na lotnisko. Dzięki lądowaniu na wodzie uratował wszystkich pasażerów, w tym matki z niemowlętami.

Głównym wątkiem filmu są kłopoty kapitana zwanego Sullym – już po tym wydarzeniu. Sławie medialnej bohatera i wyrazom wdzięczności ze strony pasażerów towarzyszyły badania komisji rządowej. Pod naciskiem producenta samolotu i firm ubezpieczeniowych – a w grę wchodziły wielkie odszkodowania – za wszelką cenę chciała dowieść błędu pilota, który jakoby mógł zawrócić na lotnisko. Dopiero po starannym, komisyjnym przesłuchaniu nagrań z kabiny pilotów i zbadaniu wydobytych z rzeki zniszczonych silników komisja przyznała, że kapitan jest niewinny.

Morał z tej zdumiewającej historii, precyzyjnie wyprowadzony przez reżysera, jest oczywisty: to czynnik ludzki w sytuacjach kryzysowych jest najważniejszy. Clint Eastwood, odtwórca wielu słynnych charyzmatycznych postaci, w tym policjanta Brudnego Harry’ego i silnych szeryfów, filmem „Sully” po raz kolejny wpisuje się we wspomniany mitologiczny nurt kina hollywoodzkiego.

„Sully”, USA, 2016. Reżyseria: Clint Eastwood. Wykonawcy: Tom Hanks, Aaron Eckhart, Jeff Skiles, Laura Linney i inni. Dystrybucja: Warner Bros. Poland

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 sierpnia

Piątek, XIX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika
Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 16, 1-15. 60. 63;Ps Iz 12, 2. 3 i 4-6; Mt 19, 3-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Modlitwy apelowe w dniu 14 sierpnia
będą włączone w uroczystości 
przy Krzyżu ks. Ignacego Skorupki
na polach Ossowa.

+ Transmisje obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej w Radiu Warszawa

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter