29 kwietnia
poniedziałek
Rity, Katarzyny, Boguslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nasze Archiwum Cyfrowe

Ocena: 0
4130
– W naszej pracy niezbędne narzędzia to Internet i publikacje – dodaje Łukasz Karolewski. – Warto też mieć kontakty do kolekcjonerów, autorów stron www, muzealników. Często wysyłam zdjęcie parowozu do specjalistów od kolejnictwa czy zdjęcie tramwaju do pasjonatów komunikacji miejskiej. – Czasami publikujemy zdjęcie z pytaniem, kto jest na fotografii – dodaje Malwina Rozwadowska. – Takie akcje crowdsourcingowe już nie raz zakończyły się powodzeniem.

 

Zdjęcie dla każdego

– NAC to ludzie. Zarówno zapisani w przeszłości na starych zdjęciach, nagraniach i filmach, jak i ci, którzy się nimi opiekują i wydobywają na światło dzienne – mówi Marianna Otmianowska.

Z zasobów NAC na co dzień korzysta grono naukowców, wydawców i dziennikarzy. Ostatnio prawie w każdym numerze „Idziemy” znajdą Państwo zdjęcia pochodzące z tych zbiorów. Archiwum odwiedza też wielu indywidualnych wielbicieli starej fotografii. Korzysta z nich np. Grupa Rekonstrukcyjna „Warszawiaki”, która zajmuje się odtwarzaniem klimatu dwudziestolecia międzywojennego.

Maria Skłodowska-Curie rozmawia z prezydentem Stanisławem Wojciechowskim podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Instytutu Radowego w Warszawie, 7 czerwca 1925 r.

Ale i NAC wychodzi na zewnątrz: są „Spacery z NAC. Szlakiem fotografii”, po kraju jeździ „Archiwalny Fotoplastykon”, a na Facebooku przez kilka miesięcy trwał plebiscyt „100x100”, którego celem był wybór zdjęć do specjalnego albumu na stulecie niepodległości.

– W zasobie naszym i Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego jest też film „Polonia Restituta”, zrealizowany w 1928 roku z okazji 10 rocznicy odzyskania niepodległości. Dokonaliśmy rekonstrukcji zachowanych do naszych czasów fragmentów filmu. Planujemy uroczystą projekcję, specjalne wydanie filmu oraz opracowanie naukowe – zaznacza Marianna Otmianowska.

NAC angażuje się w projekt „Dla Niepodległej”, na który składa się strona internetowa, kalendarz z planszami edukacyjnymi, wystawa „Droga do Niepodległości” oraz przeznaczona dla szkół Teczka Sztubaka, czyli zestaw materiałów edukacyjnych w formie wojskowego plecaka.

– Odświeżyliśmy naszą ofertę edukacyjną. Na warsztatach uczniowie poznają zasób NAC i narzędzia, które pomagają w nim buszować. Weszliśmy we współpracę z ASP, chcemy nawiązać kontakt z uniwersytetami trzeciego wieku – wymienia Malwina Rozwadowska. Seniorzy w NAC już się pojawiają. Jako wolontariusze oczyszczają i wstępnie opisują wybrane negatywy.

 

Szukajwarchiwach.pl

– Zasoby NAC wykorzystano podczas „Game Jam z Historią”, na którym powstawał projekt gry komputerowej, dotyczącej okresu I wojny światowej, oraz przy tworzeniu platformy VR autorstwa Fundacji Koncept Kultura opowiadającej historię transatlantyku MS Piłsudski. W świecie wirtualnym nasze materiały zyskują kompletnie nowe życie – zaznacza Malwina Rozwadowska.

Narodowe Archiwum Cyfrowe powstało dziesięć lat temu z przekształconego Archiwum Dokumentacji Mechanicznej. Jest – obok Archiwum Głównego Akt Dawnych i Archiwum Akt Nowych – jednym z trzech archiwów centralnych w sieci archiwów państwowych. Przeprowadza skanowanie materiałów aktowych, zdjęć i nagrań, digitalizując ok. 2 miliony obiektów rocznie. Prowadzi Centralne Repozytorium Cyfrowe. Zapewnia Zintegrowany System Informacji Archiwalnej (ZoSIA), który służy do ewidencjonowania archiwaliów. – Administrujemy też portalem szukajwarchiwach.pl, gdzie są udostępniane dokumenty ze wszystkich archiwów państwowych w Polsce. W tym momencie jest to ponad 32 milionów skanów – podkreśla Marianna Otmianowska. – Rozpoczynamy właśnie kilkuletni projekt dofinansowany ze środków europejskich, który pozwoli, aby archiwa nie tylko nadążały, ale współtworzyły rewolucję cyfrową.

Więcej na nac.gov.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter