26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Noc Muzeów 2023

Ocena: 0
1457

Tegoroczna Noc Muzeów, podczas której za darmo można zwiedzać obiekty kultury, odbędzie się 13 maja. Prezentujemy ofertę wybranych instytucji.

fot. arch. Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
  • Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, ul. Dziekania 1 w Warszawie, zaprasza od 19.30 do 24.00. Ostatnie wejście o 23.30. W Noc Muzeów mogą Państwo poznać kolekcję MAW samodzielnie oraz w małych grupach z certyfikowanym przewodnikiem. W programie: 20.00 Katarzyna Mioduszewska-Kujawa, oprowadzanie w języku polskim, 20.30 Ewa Włoczewska, oprowadzanie w języku angielskim, 21.00 Piotr Szaga, oprowadzanie w języku polskim, 21.30 Katarzyna Mioduszewska-Kujawa, oprowadzanie w języku polskim. Zwiedzanie ekspozycji stałej potrwa ok. 50 min. Wykłady: 20.00 „Najcenniejsze zabytki Muzeum Archidiecezji Warszawskiej”, dr Ewa Korpysz, kustosz MAW, 21.30 „Współczesna technologia w świecie cennych zabytków MAW. Roboty, drony, skanowania, druk 3D… – jak, komu i do czego?”, Piotr Plewa, zastępca dyrektora MAW.

 

  • Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do Fotoplastikonu Warszawskiego przy ul. Al. Jerozolimskie 51 w Warszawie na wystawę „Paryż Północy? Warszawa lat 30.” oraz koncert zespołu Warszawiaki – Trupa Teatralna. Zwiedzanie w godz. 19.00–1.00. Będzie można zobaczyć Warszawę lat 30. uchwyconą przez jednego z najwybitniejszych fotografów XX w., Henryka Poddębskiego. 48 trójwymiarowych zdjęć zabierze w podróż do miasta, jakiego już nie ma. Zwiedzający ujrzą m.in. tramwaje na placu Żelaznej Bramy, łyżwiarzy na zamarzniętym jeziorze w parku Ujazdowskim, zegar na wieży dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Warszawiaki – Trupa Teatralna wykonają własne interpretacje „warsiaskich ślagierów” ulicznych. Koncert potrwa od 19.00 do 22.00.

 

  • Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy ul. Prymasa Augusta Hlonda 1 w Warszawie zaprasza w godz. 12.00–15.00 na warsztaty kreatywne z Muzeum Bajek, Baśni i Opowiadań (przeznaczone dla najmłodszych); 12.00, 13.00, 14.00 – przedstawienia aktorów Teatru Lalka pt. „Piastowskie legendy”, 14.00–17.00 – choreoterapia z elementami warsztatowymi (dla wszystkich grup wiekowych); 18.00–22.00 – Co wydarzyło się na pl. św. Piotra 13 maja 1981 r.? (cykliczne prelekcje Grzegorza Polaka i Edgara Sukiennika nt. zamachu); 20.00 – spotkanie z kard. Kazimierzem Nyczem i prezentacja obrazów włoskiego malarza Elii Li Gioi.

 

  • Muzeum Historii Polski w Warszawie zaprasza na plenerową wystawę multimedialną na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ul. Krakowskie Przedmieście 15 w Warszawie, pt. „Powstali 1863–64”, przygotowaną z okazji 160. rocznicy powstania styczniowego. Na szesnastu stanowiskach zostanie przedstawiona historia powstania od przedstyczniowych manifestacji, przez przebieg walk, udział w nich wybranych postaci oraz różnych grup społecznych, po pamięć o zrywie. Kolejnym − największym i najbardziej spektakularnym − elementem wystawy będzie rotunda, w której w multimedialny sposób prezentowane są wybrane zagadnienia z okresu powstania styczniowego oraz opowieści o ludziach związanych z ruchem insurekcyjnym.

 

  • Muzeum zachęca również do zwiedzania powstającej siedziby MHP na warszawskiej Cytadeli, przy ul. Trojaka 11. Zgłoszenie na spacer należy wysłać do 9 maja na adres elzbieta.lichocka@muzhp.pl z adnotacją w temacie „Noc Muzeów”. Liczba miejsc ograniczona.

 

  • Muzeum Józefa Piłsudskiego przy al. Marsz. Józefa Piłsudskiego 29 w Sulejówku zaprasza w godz. 17.00–22.00 (16.00–17.00 przerwa techniczna, muzeum zamknięte). Bezpłatne wejściówki dostępne będą w kasach w dniu wydarzenia bądź online: www. muzeumpilsudski.pl.

 

  • W programie: „W podziemnym skarbcu” – zwiedzanie magazynu zbiorów. Będzie można dołączyć do ekskluzywnego grona osób, które obejrzą to, co zwykle jest dla zwiedzających niedostępne, czyli umieszczony głęboko pod ziemią magazyn zbiorów muzealnych. O ukrytych w nim skarbach opowiedzą pracownicy Działu Zbiorów. Zwiedzanie odbędzie się z przewodnikiem. Miejsce zbiórki grupy w holu głównym obok windy. Czas zwiedzania: ok. 45 minut.

 

  • „U Piłsudskich w Milusinie” – zwiedzanie dworku i ogrodu historycznego. Dworek „Milusin” to odtworzony z dbałością o najdrobniejsze detale, posadowiony pośród licznych drzew i innej roślinności dom rodzinny Piłsudskich. Jego zwiedzenie przybliży atmosferę i codzienne życie marszałka i jego bliskich. Miejsce zbiórki grupy w holu głównym przy szatni. Czas zwiedzania ok. 50 minut.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter