29 kwietnia
poniedziałek
Rity, Katarzyny, Boguslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowa galeria w MN

Ocena: 0
2231
Od jesieni ubiegłego roku, po gruntownym remoncie, Muzeum Narodowe w Warszawie sukcesywnie odsłania swoje zbiory. W piątek 18 stycznia uroczyście otwarto stałą Galerię Sztuki Polskiej XX i XXI wieku.
Wilhelm Sasnal, Bayer

W bieżącym roku planowane są jeszcze kolejne otwarcia stałych kspozycji MN: galerii średniowiecznej, starożytnej i Farras, chluby muzeum.

Galeria Sztuki XX i XXI wieku to pierwsza w Warszawie galeria stała prezentująca panoramę polskiej sztuki ostatnich 100 lat w kontekście burzliwej i trudnej historii. Sztuka „uznana” wchodzi w dyskurs z pracami kontestującymi polityczne i społeczne status quo. Najwcześniejsze prace pochodzą z pierwszej dekady ubiegłego stulecia, najnowsze z 2012 roku.

Kuratorzy wybrali najciekawsze dzieła artystów polskich ostatniego stulecia. Widzowie mogą podróżować z polskimi artystami przez kolejne okresy historyczne: od czasu I wojny światowej, budowy II Rzeczypospolitej, w tym okresu wpływów awangardy europejskiej, przez II wojnę światową i w końcu czasy PRL, z socrealizmem, destalinizacją, odwilżą w sztuce, stanem wojennym, wejściem w XXI wiek.
Łukasz Korolkiewicz, 13 grudnia 1981 rano

Na powierzchni 700 m2 eksponowane są obrazy, rzeźby, grafiki i rysunki, a także dzieła filmowe polskiej awangardy, fotografie,fotomontaże, wybrane prace z kręgu kultury niezależnej lat 80. oraz wideo i performance z ostatniego czterdziestolecia. Oglądamy znane prace wybitnych artystów oraz dzieła mniej znane lub nawet zapomniane. Podziwiać można obrazy Witkacego, Xawerego Dunikowskiego, Henryka Stażewskiego, Katarzyny Kobro, Tamary Łempickiej, Józefa Czapskiego, Wojciecha Fangora, Zbigniewa Pronaszki, Wilhelma Sasnala i wielu innych artystów współczesnych. Autorzy ekspozycji nie mieli zamiaru dokonywać podręcznikowego wyboru dzieł sztuki polskiej ubiegłego wieku, chcieli raczej zasugerować odbiorcom osobistą podróż po jej osiągnięciach. Informacje o wybranych obiektach są dostępne za pośrednictwem aplikacji mobilnej na smartfony i tablety.

Mirosław Winiarczyk
fot. Muzeum Narodowe w Warszawie
Idziemy nr 4 (385), 27 stycznia 2013 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter