25 czerwca
wtorek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Podróż za niejeden uśmiech

Ocena: 0
838

Oglądałam jego filmy jako dziecko i jako nastolatka. Oglądam dziś jako mama. I mnie wtedy, i moim dzieciom teraz wydają się absolutnie doskonałe!

Wywiad ze Stanisławem Jędryką przed projekcją filmu „Podróż za jeden uśmiech” w trakcie festiwalu „Kino w trampkach” (2017), fot. Przemysław "BlueShade" Idzkiewicz - Praca własna, CC BY-SA 4.0, Link

Mimo że liczą tyle lat, że są czarno-białe, a świat w nich przedstawiony mógłby się wydawać współczesnemu nieletniemu odbiorcy archaiczny jak za króla Ćwieczka. Bo one są fenomenem w polskim kinie. Te emocje, ten powiew przygody, ten humor i muzyka, to traktowanie młodego widza, ci dziecięcy aktorzy – jakby nie miało szans się zestarzeć! Niezwykły ich reżyser i scenarzysta Stanisław Jędryka odszedł 22 kwietnia w wieku 86 lat.

Jego wczesny „Dom bez okien” o świecie cyrkowców trafił do konkursu w Cannes, ale większą sławę i uznanie przyniosły mu filmy i seriale dla dzieci i młodzieży. Po mniej popularnej „Wyspie złoczyńców” o przygodach Pana Samochodzika z Janem Machulskim zaczęło się na dobre: seria bezkonkurencyjnych ekranizacji powieści Adama Bahdaja – „Do przerwy 0:1” (1969), „Wakacje z duchami” (1970), „Podróż za jeden uśmiech” (1971) i „Stawiam na Tolka Banana” (1973). To właśnie te seriale sprawiały, że w godzinach ich emisji pustoszały podwórka przy trzepakach – bo wszyscy siedzieliśmy przed telewizorem. Ogarniała nas dzika radość, gdy puszczano je w „Teleferiach” – bo znaczyło to, że wakacje będą udane, nawet jeśli trzeba było zostać latem w mieście. Uwielbialiśmy Poldka i Dudusia Fąferskiego, chłopcy podkochiwali się w Karioce, dziewczęta w Tolku vel Szymku Kruszu, a dzieciarnia martwiała, słysząc przeraźliwe wołanie ducha Bogusława Łysego: „Przebacz mi, Brunhildo!”. Potem były jeszcze ekranizacje prozy Aleksandra Minkowskiego – „Szaleństwo Majki Skowron” (1975) i, dla nieco starszej młodzieży, „Zielona miłość (1978) z Joanną Pacułą i Janem Fryczem.

Ten reżyser miał instynkt – nosa i rękę do aktorów dziecięcych. Umiał z nimi nawiązać kontakt i ich prowadzić w sposób wybitny; zdawał się doskonale ich wyczuwać. U niego zabłysła naturszczykowska gwiazda Henryka Gołębiewskiego – i wielu innych, dla których aktorstwo było przelotną przygodą. Po latach twórca wrócił do nich w filmie dokumentalnym „Tolek Banan i inni” (1995), przejmującym uzupełnieniu serialu po ponad 20 latach, pokazując losy bohaterów z tamtej paczki. I po trosze losy tamtego pokolenia.

Stanisław Jędryka za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymał wiele nagród. Ale też znacznie więcej: entuzjazm, wdzięczność i miłość widzów, wciąż nowych i wciąż tak samo urzeczonych jego talentem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktorka i felietonistka "Idziemy". Autorka książek "Cudownie być mamą" i "Pierwsza Biblia mojego dziecka". Wraz z mężem wieloletnia animatorka Spotkań Małżeńskich. Mama dwóch córek i czterech synów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

"Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie."

Dziś w Kościele: wtorek, XII tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie dowolne bł. Doroty z Mątowów
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 13,2.5-18  Ps 15,1-5   Mt 7,6.12-14
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)