25 lutego
wtorek
Wiktora, Cezarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Powrót do życia

Ocena: 0
774

Pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach, nominowany do Oscara i wyróżniony Europejską Nagrodą Filmową szwedzki komediodramat „Mężczyzna imieniem Ove” stał się aktualnym sukcesem skandynawskiej produkcji filmowej.

fot. Aurora Films

Twórczość szwedzka, islandzka, norweska, duńska i fińska, obecnie obficie finansowana z budżetu tamtejszych państwowych Instytutów Filmowych, cechuje się specyficzną atmosferą mrocznych i tragikomicznych emocji. Jest nagłaśniana w międzynarodowych mediach. Jednak trzeba powiedzieć, że głośne skandynawskie kryminały są z reguły imitacjami amerykańskich utworów sensacyjnych z domieszką lewicowej ideologii i mrocznych klimatów wyjętych z klasyków skandynawskiej kultury, w stylu Augusta Strindberga i Ingmara Bergmana. Przewodnim motywem „Mężczyzny…” jest walka z samotnością i frustracją owdowiałego człowieka, emerytowanego kolejarza, który zamęcza sąsiadów swoimi problemami i depresjami. Film został zrealizowany bardzo sprawnie od strony profesjonalnej. Uwagę zwraca dbałość o obyczajowe realia i świetne aktorstwo.

Nieszczęsnego Ovego poznajemy w momencie, gdy zmęczony depresyjnymi myślami usiłuje popełnić na szczęście nieudane samobójstwo. W licznych retrospekcjach oglądamy sceny z jego młodości, kiedy to poznał zakochaną w nim dziewczynę i ożenił się z nią. Później ów prosty i dobroduszny chłopak nie mógł się otrząsnąć po tragicznej śmierci żony. W ten sposób stał się mizantropem zakłócającym życie mieszkańcom spokojnego szwedzkiego miasteczka, gdzie ludzie żyją ponoć jak w społecznym raju. Ciekawe, że na ratunek Ovemu przychodzą nowi sąsiedzi, małżeństwo szwedzko-irańskie. To właśnie urocza, ciężarna Iranka Parvaneh zaraża nieszczęśnika chęcią dalszego życia. Czy mamy więc rozumieć, że nadzieja dla zgnuśniałej Szwecji leży w działaniach szlachetnych imigrantów? Może właśnie dlatego film Hannesa Holma dostał tak wiele wyróżnień na festiwalach, które uwielbiają ideologię wielokulturowości.

 

„Mężczyzna imieniem Ove” („En man som heter Ove”), Szwecja, 2015. Scenariusz i reżyseria: Hannes Holm. Wykonawcy: Rolf Lassgard, Bahar Pars, Filip Berg, Ida Engvoll, i inni. Dystrybucja: Aurora Films

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 lutego

Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich
Dziś w Kościele: wtorek, VII tydzień zwykły, wsp. dowolne św. Cezarego z Nazjanzu, pustelnika
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jk 4,1-10; Ps 55,7-11.23; Mk 9,30-37
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

+ Wielkopostne Kościoły StacyjneNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -