21 maja
wtorek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przed Bożym Narodzeniem

Ocena: 0
747

Jak już pisałem na tych łamach, od września do końca listopada niemal co tydzień pojawiają się na ekranach nowe filmy polskie, dokumentalne i fabularne.

fot. Kino Świat/Robert Jaworski

W większości są one dotowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, który nie żałuje pieniędzy na finansowanie nawet filmów propagujących ideologię antypolską i antykatolicką, o czym także pisałem.

Odnosimy wrażenie, że większość polskich producentów i twórców ogarnięta jest obecnie obsesyjną nienawiścią do polskiego Kościoła i katolików. Wystarczy popatrzeć na poruszające się na ekranach postacie z wielu obrazów, jakby wyjęte z antypolskich karykatur. Nie będę teraz przypominał wcześniejszych takich produkcji, wspomnę tylko o dwóch utworach z ostatniego tygodnia.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Oto, jakie filmy pojawiły się w kinach. Akcja „Chrzcin” rozgrywa się w dniu ogłoszenia stanu wojennego w grudniu 1981 r. w podkarpackiej wsi. Gorliwa katoliczka, despotyczna dewotka Marianna, zaprasza na uroczyste chrzciny wnuka skłóconych synów – komunistę i działacza Solidarności. Za wszelką cenę ukrywa jednak przed całą rodziną fakt wprowadzenia stanu wojennego, aby chrzciny mogły się odbyć. Despotyczne działania Marianny doprowadzają do dramatycznych konsekwencji. Katolicka rodzina, gdzie każdy, jak się okazuje, ma na sumieniu nie byle jakie grzechy, pogrąża się w pijaństwie, kłótniach i agresji. Do tych awantur zostaje włączony miejscowy proboszcz. Na ekranie oglądamy prymitywnych i zakłamanych ludzi, jakby opętanych nienawistnymi obsesjami. Film ten przypomina istną parodię wartościowych dokonań z tradycji kultury polskiej – teatru, kina i literatury. Dostał jednak dotację z PISF.

Jeszcze gorzej wygląda komedia gangsterska „Nie cudzołóż i nie kradnij”, karykaturalna imitacja filmów Tarantino. Mąż zdradza żonę z panienką lekkich obyczajów, a żona zdradza męża. Dwóch głupkowatych gangsterów w poszukiwaniu paczki z pieniędzmi nachodzi dom. Mordują oni jak leci przypadkowych ludzi. Opowiadane tu epizody i historyjki zostały powiązane bez jakiejkolwiek refleksji moralnej. Szkoda nawet o tym pisać.

Na tym tle pozytywnie wyróżnia się nowy dramat obyczajowy „Śubuk”, którego tematem jest walka młodej kobiety o dobro swojego chorego na autyzm syna. W końcu lat 80. XX w. Marysia nie godzi się na aborcję, rodzi synka, od którego ucieka jego biologiczny ojciec, milicjant. Dziewczyna liczy na pomoc starszej siostry. Jednak po nagłej śmierci siostry zostaje sama z dzieckiem, usiłując pogodzić macierzyństwo ze studiami. Marysia musi walczyć o miejsce w przedszkolu i szkole dla chorego syna, wymagającego indywidualnej opieki i terapii. Aby przezwyciężyć biurokratyczne ograniczenia i tradycyjne doktryny medyczne, organizuje akcje protestacyjne, aż do skutku. Film można potraktować jako hołd złożony dzielnej matce, która wbrew wszystkim trudnościom decyduje się urodzić i wychować chore dziecko. Pozytywnie oceniając ten obraz, można nawet podarować autorom pojawiające się na ekranie przesadne akcenty feministyczne. Film wchodzi do kin 2 grudnia.


„Śubuk”, Polska, 2022. Reżyseria – Jacek Lusiński. Wykonawcy – Małgorzata Gorol, Andrzej Seweryn, Marta Malikowska, Filip Pławiak, Aleksandra Konieczna i inni. Dystrybucja – Kino Świat

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 maja

Wtorek, VII Tydzień wielkanocny
Nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego,
jak tylko z krzyża Pana naszego

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 9, 30-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Rity 13-21 maja
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter