20 czerwca
czwartek
Diny, Bogny, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stary, dobry Eastwood

Ocena: 0
1173

Mimo ukończonych 88 lat kultowy hollywoodzki aktor i reżyser, mistrz kina amerykańskiego Clint Eastwood zachowuje energię twórczą.

fot. Warner Bross Poland

Świadczy o tym „Przemytnik”, nowy film fabularny artysty (37. w jego karierze), w którym zagrał główną rolę. Eastwood zdobył sławę w latach 60. i 70. XX w. dzięki rolom charyzmatycznych bohaterów w westernach Sergia Leonego i jako niepokorny policjant Brudny Harry w filmach sensacyjnych. W trakcie późniejszej kariery jako reżyser kręcił filmy rozmaitych gatunków: sensacyjne, wojenne, dramaty obyczajowe i westerny (słynny „Bez przebaczenia”). Został laureatem kilku Oscarów i Złotych Globów. Scenariusz „Przemytnika”, filmu z pogranicza kina drogi, sensacji i melodramatu, został oparty na reportażu prasowym o starym, zbankrutowanym ogrodniku, który po tym, jak władze finansowe zajęły mu dom i ogród, został kierowcą kartelu narkotykowego z Meksyku.

Eastwood nadaje tej postaci mnóstwo wdzięku. Earl Stone, zaniedbujący żonę i córkę weteran wojny koreańskiej i hodowca kwiatów, zostaje nagle wyrzucony z własnego domu. Bankrutuje także zaprzyjaźniony klub, w którym od lat się stołował i spędzał wolny czas. Earl postanawia przyjąć propozycję faceta poznanego na ślubie wnuczki. Rozpoczyna podróże starym samochodem z tajemniczymi ładunkami. Po pewnym czasie zdaje sobie sprawę, że wozi towar warty miliony dolarów. Brnie jednak dalej, a za zarobione pieniądze spłaca długi własne i sąsiadów oraz finansuje studia wnuczki. Pragnie bowiem pojednać się z rodziną. Swoim charyzmatycznym zachowaniem i poczuciem humoru zwodzi napotkanych ciekawskich ludzi, policjantów oraz depczących mu po piętach agentów federalnych. Jednak do czasu...

Znakomicie zrealizowany i zagrany, wykraczający poza ramy kina sensacyjnego „Przemytnik” nie jest filmem wybitnym, ale niezmiernie interesującym od strony tematu i wymowy. Autor dużą wagę przywiązuje bowiem do afirmacji rodziny, honoru i poczucia elementarnej sprawiedliwości. Clint Eastwood na starość pozostaje wierny swym konserwatywnym poglądom. 

 

„Przemytnik” (The Mule), USA, 2018. Reżyseria: Clint Eastwood. Wykonawcy: Clint Eastwood, Bradley Cooper, Laurence Fishburne, Michael Pena, Dianne Wiest, Andy Garcia i inni. Dystrybucja: Warner Bross Poland 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli.

Dziś w Kościele: środa XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 9,6-11; Ps 112 (111),1b-2.3-4.9; Mt 6,1-6.16-18.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)