15 kwietnia
poniedziałek
Ludwiny, Waclawy, Anastazji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szopka - scena, która fascynuje od 800 lat

Ocena: 0
259

Bożonarodzeniowe szopki towarzyszą nam już od 800 lat. 

Fot. Pixabay - CC0

I choć scena jest jedna, tak jak ją wyobraził sobie św. Franciszek, to jednak historie ludzkie i ręce wytwórców są różne, co powoduje, że każda kolejna szopka może nas zaskoczyć nowością. Można się o tym przekonać, odwiedzając darmową wystawę w kolumnadzie Berniniego na placu św. Piotra.

Wystawa „100 szopek w Watykanie” gromadzi dzieła z całego świata i najróżniejszych kultur, zarówno z bliskiej nam Ukrainy czy Włoch, jak i z dalekiego Tajwanu lub Wenezueli. Za każdym razem twórca nadaje scenie narodzenia unikalny rys. Nieraz zawiera i część własnego życia w dziele, jak np. w przypadku szopki przygotowanej przez więźniów albo tej zbudowanej z pudełek po lekach swojej matki.

Franciszek miał wielką intuicję, która prawdopodobnie powstała, gdy przybywszy do Rzymu, bez wątpienia wstąpił do Bazyliki Matki Bożej Większej i zobaczył mozaiki przedstawiające Narodzenie Pańskie

– mówi abp Rino Fisichella, pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji. Jak tłumaczy, św. Franciszek nie uczynił czegoś całkowicie nowego, lecz nadał nową formę scenie od lat obecnej na freskach czy w mozaikach. I uczynił to, angażując ludzi.

Jak dodaje abp Fisichella, scena narodzenia mimo swej prostoty zawiera całe bogactwo odniesień. Dlatego też szopki nie mogą mieć zbyt dużo elementów, żeby nie utracić skupienia na tym, co istotne.

Pierwszą oznaką szopki jest niepewność. Bóg narodził się w jaskini

– mówi hierarcha. Wskazuje jednak, że za tą niepewnością stoi o wiele głębsza nadzieja, bo narodzenie Mesjasza mówi nam niezwykłe rzeczy o Bogu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 kwietnia

Poniedziałek, IIITydzień wielkanocny
Nie samym chlebem żyje człowiek,
lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 22-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter