16 lipca
wtorek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tajemnica bombek Beaty

Ocena: 2.45
1832

Bombki z gwiazdą betlejemską sprzedały się błyskawicznie, ale została jeszcze bombka z uwijającymi się Mikołajami.

fot. Beata Skałecka

Kiedy w 1847 r. Hans Greiner z biedy, bo nie stać go było na jabłka, cukierki i orzechy, wydmuchał ze szkła pierwsze bombki, by ozdobić nimi choinkę, nie mógł wiedzieć, że właśnie wymyślił jedną z ulubionych bożonarodzeniowych ozdób. Dziś możemy wybierać najpiękniejsze bombki spośród masowo produkowanych w mnóstwie kształtów, kolorów i wzorów, albo znaleźć takie, które są prawdziwymi arcydziełami sztuki rękodzielniczej.

Oto Mikołaj z rozwianą brodą, w płaszczu usianym gwiazdkami, czapce w grochy i w pasiastych skarpetach na nogach, niesiony wiatrem, rozrzuca pięknie zapakowane prezenty. Spadają w śnieżny puch, przy domach z oknami rozjaśnionymi żółtym światłem, obok choinki kolorowo ubranej, fruną nad drzewami przysypanymi na biało i przystrojonymi srebrzystym łańcuchem. Zaraz spadną przy szczęśliwym bałwanku w zielonym szalu i drugim, okutanymym w czerwone palto, w wysokim kapeluszu na głowie. Temu wszystkiemu, jak to w porządnych bajkach bywa, srożąc wąsy, przygląda się czarny kot. Taką pełną magii i uroku noc namalowała na bombce Beata Skałecka.

– Znajomi mi mówią: „Ależ ty masz talent”, a ja nie sądzę, żeby był on nadzwyczajny, tylko mam wielkie szczęście, że odnalazłam w sobie taką predyspozycję – mówi skromnie.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 51-52 (689), 23-30 grudnia 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 14 stycznia 2019 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

" Ziemi sodomskiej lżej będzie w dzień sądu niż tobie "

Dziś w Kościele: wtorek, XIV tydzień zwykły
+ wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Wj 2, 1-15a; Ps 69; Mt 11, 20-24
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -