26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tajemnice kucharzy

Ocena: 0
1918
Proste i naturalne składniki, przepisy przekazywane przez pokolenia kucharzy i udoskonalane przez wieki – klasztorna kuchnia to nie tylko smaczne i zdrowe posiłki, ale odżywianie przekładające się na harmonię ducha i ciała.
Wydawnictwo Jedność przygotowało przedruk włoskiej publikacji prezentującej sekrety klasztornych kuchni. To imponująca księga – prawie albumowe wydanie z pięknymi fotografiami. Idąc przez kolejne stronice, można doświadczyć przedsmaku kulinarnego kunsztu oraz zwiedzić klasztorne kuchnie, spiżarnie i refektarze.

Jedna z części prezentuje przepisy na przekąski, dania obiadowe i desery. Kolejna poświęcona jest przyprawom i kwiatom, a trzeba przypomnieć, że to mnisi uważani są za najlepszych ogrodników i zielarzy. Produkcja mieszanek ziołowych, herbatek, eliksirów, nalewek, likierów to od stuleci tajemnica strzeżona przez klasztory i opactwa. Książka wydawnictwa Jedność uchyla nam rąbka tajemnicy. Opracowane receptury zostały przystosowane do warunków domowych.

Księgę smakowitości ubogacają anegdoty i ciekawostki przybliżające dzieje klasztorów, lokalne zwyczaje, tradycje regionów, z których pochodzą przepisy, a także sylwetki świętych i dzieła ich życia. Udamy się też w literacką podróż do opactwa Matki Bożej w Finale Ligure, sanktuarium w La Verna, opactwa Torrechiara czy sanktuarium Oropa. Dowiemy się, jak klasztorne gotowanie przenosi się poza mury opactw. Nie ma we Włoszech miasta czy wioski, które nie miałyby swojego patrona. Coroczne obchody wiążą się z przygotowywaniem charakterystycznych potraw. W Parmie 13 stycznia wszystkie cukiernie wypiekają ciasteczka w kształcie bucików, na pamiątkę cudu, który uczynił św. Hilary – skorzystał tu z usług szewca i hojnie go wynagrodził parą butów, które okazały się szczerozłote. Z kolei 3 lutego w Lombardii obchodzi się święto św. Błażeja, którego opieki wzywa się w przypadku chorób gardła. Tego dnia zjada się na czczo kawałki babki panettone, ale upieczonej jeszcze na Boże Narodzenie. W miejscowości San Giovanni di Valdarno w prowincji Arezzo, której patronem jest św. Jan Chrzciciel, przygotowuje się pieczeń po świętojańsku, czyli z udźca cielęcego. Danie serwowane jest w karnawałowe niedziele poprzedzające tłusty czwartek, podczas tak zwanych uffizi, czyli zbiórki darów dla ubogich. I jeszcze wiele, wiele ciekawostek! Ta książka to rzecz nie tylko dla smakoszy kuchni włoskiej i nie tylko dla znawców ziół i owoców. To dzieło dla wszystkich, którzy lubią cieszyć się życiem i dzielić tę radość z innymi.

„Na zdrowie. Sekrety klasztornej kuchni i udanego życia”.Przekład z języka włoskiego Krystyna Kozak. Wydawnictwo Jedność, Kielce 2014.

Irena Świerdzewska
Idziemy nr 2 (485), 11 stycznia 2015 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter