5 lipca
niedziela
Marii, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Testament Marszałka

Ocena: 0
409

W grudniu minie 150. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Dobrze się stało, że wydawnictwo Biały Kruk już teraz włączyło się w promowanie spuścizny wielkiego patrioty i najwybitniejszego z twórców naszej niepodległości, publikując jego myśli, pisma, mowy i rozkazy.

To wybór najważniejszych opinii Komendanta dotyczących naszej historii, polityki, charakteru i mentalności narodowej – nieraz zaskakująco aktualny. „Konkurencja partyjna poszła u nas od pierwszej chwili istnienia państwa tak dziwacznie i tak ostro, a zarazem z tak wielką ilością kłamstwa i łajdactwa, że od razu zaczęło się wytwarzać to, co nazwałem: cloaca maxima. Każde nadużycie, każe łajdactwo było dobrym wtedy, gdy robił je członek partii własnej, złym zaś tylko wtedy, gdy robił je członek innej partii” – to jedna z myśli Marszałka.

Wyboru dokonał Bohdan Urbanowski, znawca dzieł Piłsudskiego – zarazem autor błyskotliwego szkicu biograficznego – „Słowo jest czynu testamentem”. To wykład historii godny polecenia zarówno dla młodzieży, jak i dla tych, którzy przez lata uczyli się historii zakłamanej, w której Piłsudskiego nie było.

Na uwagę zasługuje 75 znakomitych, unikatowych fotografii.

 

„Józef Piłsudski do Polaków. Myśli, mowy i rozkazy”, szkic biograficzny i wybór tekstów Bohdan Urbanowski, Biały Kruk, Kraków 2017, ss. 200

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lipca

Niedziela, XIV Tydzień zwykły
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Za 9,9-10; Ps 145,1b-2.8-11.13-14; Rz 8,9.11-13; Mt 11,25-30
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter