16 września
poniedziałek
Edyty, Korneliusza, Cypriana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ukrzyżowany z włocławskiej katedry

Ocena: 0
408

Są w historii dzieła sztuki, które wyrywają się wszelkim kanonom. Prowokujące, dające do myślenia, stworzone po to, aby zmienić bieg historii piękna. Piękna, bez którego „nie warto będzie żyć na świecie” i „nawet nauka (...) nie utrzyma się ani na chwilę (...) obróci się w chamstwo!” – o czym ustami Stiepana Trofimowicza mówił Dostojewski w „Biesach”.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Jednym z tych dzieł, bez których trudno sobie wyobrazić piękno ukryte w diecezji włocławskiej, jest krzyż tumski. Sprowadzony prawdopodobnie z Gdańska i ufundowany przez bp. Wawrzyńca Gembickiego (1610-1616), obejmuje swym cieniem posadzkę włocławskiej katedry od XVII w.

Swą wielkością i mistycyzmem nie tylko zachwyca, ale przede wszystkim pozostawia w pamięci postać Chrystusa w agonii. Rozpięta na krzyżu, obitym w XIX w. miedzianą blachą, figura naturalnych rozmiarów przywodzi na myśl dzieła mistrzów gotyku. Sine ciało Zbawiciela jest dalekie od wyobrażenia piękna Boga w sensie estetycznym, a stopy ułożone prawa na lewej, przybite ogromnym gwoździem, powodują odruchowe zamykanie się oczu widza. Ból, cierpienie, niekończąca się agonia przechodzą wzdłuż ciała, zatrzymując się na chwilę na lewym boku Ofiary. Tu, niczym drogocenną kiść winnego grona, artysta rzeźbi krew wypływającą z przebitego boku. Nad nią rzadko spotykane wotum świadczące o cudowności katedralnego krzyża. Gemma w kształcie glorii, dar biskupa włocławskiego Pawła Wołuckiego (1616-1622), swą wytwornością komponuje się z mocno udrapowanym i przewiązanym grubym sznurem perizonium okrywającym biodra Zbawiciela. Jego rozciągnięte do granic możliwości i wyrzeźbione z anatomiczną precyzją ręce zdają się obejmować tych, którzy na nie patrzą. Powoli, w agonalnym uścisku zamykają się przybite dłonie.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 37 (726), 15 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 września

"... nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój. Lecz powiedz słowo, a mój sługa odzyska zdrowie"

Dziś w Kościele: poniedziałek, XXIV tydzień zwykły
+ wspomnienie świętych męczenników Korneliusza, papieża, i Cypriana, biskupa
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 1 Tm 2,1-8; Ps 28 (27),2.7.8-9, Łk 7,1-10
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - do końca lata zapraszamy do przeglądu filmów SalveNET prezentowanych podczas minionych wakacji.


- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -