Zwycięska bitwa o Warszawę w sierpniu 1920 r. zyskała miano „Cudu nad Wisłą”, wydarzenia, które wpłynęły na bieg dziejów nie tylko Polski, ale i całej Europy.
W 1920 r. bolszewików zmierzających do zrewolucjonizowania Europy powstrzymał wysiłek zbrojny odradzającego się po latach zaborów państwa polskiego. Zwycięska bitwa o Warszawę w sierpniu 1920 r. zyskała miano „Cudu nad Wisłą”, wydarzenia, które wpłynęły na bieg dziejów nie tylko Polski, ale i całej Europy. W setną rocznicę tych wydarzeń, Instytut Pamięci Narodowej opublikował album autorstwa historyka prof. Wiesława Jana Wysockiego ukazujący sylwetkę ks. Ignacego Skorupki, ochotniczego kapelana WP, który zginął na polu walki 14 sierpnia 1920 r. pod Ossowem. Jego śmierć stała się symbolem bohaterstwa i poświęcenia w służbie ojczyzny.
Znaczenie ks. mjr. Ignacego Skorupki dla niepodległościowej tradycji Polaków podkreślili kolejno w swoich przedmowach: dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, oraz bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.
Prof. Wiesław Jan Wysocki w swoim bogato ilustrowanym albumie zaprezentował drogę życiową ks. Ignacego Skorupki, formację w seminariach duchownych Warszawy i Petersburga, posługę duszpasterską w Bogorodsku pod Moskwą, Klińcach koło Homla, Łodzi i w Warszawie. Tutaj w obliczu rosnącego zagrożenia bolszewickiego zgłosił się w szeregi WP, zostając kapelanem jednego z ochotniczych pułków piechoty. 14 sierpnia 1920 r. zginął w czasie bitwy pod Ossowem, która była pierwszą porażką bolszewików w zmaganiach na przedpolu Warszawy. W opinii jednego z ówczesnych dowódców wojskowych „ojcem duchowym zwycięstwa był kapelan. Niespostrzeżona przez nikogo śmierć na polu bitwy była tak cicha, jak on sam i jego praca kapłańska”. Na kolejnych kartach albumu prof. Wysocki ukazał ks. Skorupkę jako symbol Bitwy Warszawskiej, prezentując m.in. pamięć o nim w okresie wojny i komunistycznej dyktatury, w okresie III RP, okoliczności uhonorowania go w 2010 r. Orderem Orła Białego oraz starania o rozpoczęcie jego procesu beatyfikacyjnego podjęte w 2012 r.
Wiesław Jan Wysocki
„Ksiądz Major Ignacy Jan Skorupka (1893–1920)”
Warszawa 2020
Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu