22 stycznia
sobota
Anastazego, Wincentego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W trosce o Polskę

Ocena: 0
641

Materiały z nieznanej szerzej akcji „Tajfun”, zorganizowanej w połowie lat 70. przez Departament II MSW, ukazały się w wydanej przez IPN książce „Księża i dyplomaci”.

Akcja polegała na otwieraniu przesyłek dyplomatycznych z ambasad krajów zachodnich przesyłanych na lotnisko Okęcie. Po otwarciu fotografowano zawartość, po czym przesyłki – nie bez udziału specjalistów – pieczętowano na nowo. Największe zainteresowanie esbeków wzbudzała korespondencja przesyłana do Departamentu Stanu w Waszyngtonie.

Wśród przechwyconych dokumentów było wiele relacji ze spotkań przedstawicieli ambasady i konsulatów USA z polskimi biskupami i księżmi. Wydana właśnie książka zawiera relacje i komentarze dyplomatów po spotkaniach z takimi hierarchami, jak kardynałowie Stefan Wyszyński (odbył tylko jedno takie spotkanie), Franciszek Macharski, Henryk Gulbinowicz, arcybiskupi Bronisław Dąbrowski, Jerzy Stroba, Ignacy Tokarczuk i Alfons Nossol, biskupi Jerzy Dąbrowski, Czesław Domin. Gośćmi dyplomatów byli też np. ks. Alojzy Orszulik, późniejszy biskup łowicki, ks. Roman Indrzejczyk czy ks. Jan Sikorski. Biskupi w rozmowach przedstawiali stanowisko Kościoła, ale szczególnie w kwestiach politycznych byli bardzo powściągliwi.

Znakomita książka, wnosząca bardzo wiele informacji o relacji Kościół-państwo w PRL i postrzeganiu tych zagadnień w USA.


Księża i dyplomaci
opracowanie naukowe
i wprowadzenie Patryk Plaskot
Instytut Pamięci Narodowej
Warszawa 2021, 456 s.

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 stycznia

Sobota, II Tydzień zwykły
Dzień Powszedni/ wsp. Najświętszej Maryi Panny w sobotę/ wsp. św. Wincentego, diakona i męczennika/ wsp.  św. Wincentego Pallottiego
Bogu zaufam, nie będę się lękał.
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II): Mk 3,20-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter