22 września
wtorek
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zakończenie sezonu w Filharmonii Narodowej

Ocena: 0
842

Orkiestrę Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka oraz solistki Laurynę Bendziunaite oraz Christę Mayer będzie można usłyszeć w piątek i sobotę - podczas dwóch koncertów, kończących sezon warszawskiej FN. Wykonają oni II symfonię c-moll "Zmartwychwstanie" Gustava Mahlera.

Fot. Filharmonia Narodowa w Warszawie / Materiały promocyjne

Przed oboma koncertami, które odbędą się w sali koncertowej FN, muzykolog Szymon Paczkowski wygłosi wykład wprowadzający pt. "Światło, którego nie widziało żadne oko". Prelekcje odbędą się w Sali Kameralnej FN.

U zarania koncepcji II Symfonii Gustava Mahlera znajdował się poemat symfoniczny "Totenfeier" z roku 1888. Utwór swoją nazwę wziął od wiersza Friedricha Klopstocka "Auferstehungssinfonie"( symfonia "Zmartwychwstanie"), którego tekst jest śpiewany w finale. Jak podał w opisie koncertu muzykolog Piotr Maculewicz, nazwa nie została nadana przez Gustava Mahlera.

Austriacki kompozytor w komentarzu do swojej symfonii stawiał takie pytania: "stoimy nad grobem osoby, którą bardzo kochaliśmy. Przed naszymi oczami przesuwa się całe jej życie: dążenia, namiętności, cierpienia i osiągnięcia. I teraz, w tym trudnym momencie, zadajemy sobie pytania. Co dalej? Czym jest życie, i czym śmierć? Dlaczego żyjemy? Dlaczego cierpimy? Czy to tylko przerażający żart? Będzie ciąg dalszy? Czy nastąpi życie wieczne?".

W ocenie Maculewicza, "programową symfonię sam Mahler interpretował jako wielką metaforę życia z jego radościami i troskami, obsesyjnym memento mori i wypływającą z chrześcijańskiej wiary (dwa lata po premierze Mahler stał się oficjalnie jej wyznawcą, przyjmując chrzest) nadzieją na odkupienie i wieczną szczęśliwość".

Maculewicz poinformował, że w czasie premiery II symfonii, która odbyła się w Berlinie w 1895 r., "dzieło bardzo podzieliło publiczność i krytykę, budząc wręcz furię konserwatystów i entuzjazm zwłaszcza młodych zwolenników muzycznego modernizmu".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 września

Wtorek, XXV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Błogosławieni ci, którzy słuchają Słowa Bożego i zachowują je wiernie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Prz 21,1-6,10-13; Ps 119,1.27.30.34.35.44; Łk 8,19-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter