26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zanim został papieżem

Ocena: 0
2455
Cieszy, i to bardzo, że wychodzi u nas coraz więcej książek nie tylko o samym papieżu Franciszku, ale także książek z zapisem jego nauczania w czasach, kiedy był kard. Jorgem Mariem Bergogliem, metropolitą Buenos Aires.
Nas w „Idziemy” cieszy też, że patronujemy niektórym z tych inicjatyw – na przykład prezentowanej dziś serii tekstów: rekolekcji, artykułów i książek argentyńskiego jezuity i biskupa.

Krakowskie wydawnictwo „Esprit”, dzięki szybkiej decyzji o współpracy z klaretyńskim wydawnictwem z Argentyny i błyskawicznej pracy translatorskiej proponuje nam dziś dwie pierwsze pozycje, oznaczone okładką w ciepłym żółtym kolorze. Są to rekolekcje „Otwarty umysł, wierzące serce”, wydane w Argentynie w 2012 roku, i rozważania „Zepsucie i grzech” kard. Bergoglia, opublikowane pierwotnie w 1991 roku. Wtedy Argentyną wstrząsnęła sprawa zabójstwa studentki Marii Soledad Morales w miejscowości Catamarca, gdzie miejscowa władza usiłowała nie dopuścić do identyfikacji jej morderców. Okazali się nimi bliscy krewni argentyńskich deputowanych, urzędników państwowych i lokalnej policji.

Ta druga, niepozorna objętościowo książeczka, jest chyba charakterystyczna dla postawy przyszłego papieża: nie zgadzać się na zło, reagować na jego obecność, zabierać głos, sprzeciwiać się bierności. „Nie możemy pominąć tematu pojawiającego się w naszych codziennych rozmowach. Wspólnie powinniśmy zastanowić się nad problemem korupcyjki oraz jej odniesieniem do grzechu” – pisze kard. Bergoglio we wstępie z 2005 roku, kiedy zdecydował się na ponowne podjęcie tematu. „Wiemy, że wszyscy jesteśmy grzesznikami, ale novum w zbiorowej mentalności polega na tym, że korupcja wydaje się częścią normalnego życia społecznego, jego akceptowanym wymiarem”. Skąd my to znamy, chciałoby się zawołać, i już ta chęć pokazuje, jak uniwersalne jest to nauczanie.


Druga z prezentowanych dziś pozycji to klasyczne rekolekcje, ze wstępem abp. José Marii Aranceda, metropolity Santa Fé de la Vera Cruz. Książka jest podzielona na cztery części: spotkanie z Jezusem w różnych dialogach zaczerpniętych z Ewangelii (kto zetknął się z ignacjańskim sposobem odprawiania rekolekcji, od razu odnajdzie się w tym tekście), historia zbawienia, Kościół w codziennym życiu i modlitwa postrzegana przez pryzmat rzeczywistości każdego dnia.

Co kilka stron autor proponuje nam biblijne cytaty „do dalszych rozważań i modlitwy” oraz pytania, na które możemy poszukiwać odpowiedzi. Nierzadko odwołuje się do św. Ignacego Loyoli, wszak jest jezuitą! Płynnie wchodzi w przykłady z literatury pięknej, za co zresztą chwali go arcybiskup z Santa Fé de la Vera Cruz. Chwali go również za piękny język – brawo dla autorek przekładu! – i za intymny klimat modlitwy. Krótko mówiąc: czytajmy kard. Bergoglia.


Jorge Mario Bergoglio, „Otwarty umysł, wierzące serce”, przekład Małgorzata Juszczak i Małgorzata Grygierowska, ss. 324, Wydawnictwo Esprit, Kraków 2013.

Jorge Mario Bergoglio, „Zepsucie i grzech”, przekład Lidia Wrona, ss. 68, Wydawnictwo Esprit, Kraków 2013.

Barbara Sułek-Kowalska
Idziemy nr 24 (405), 16 czerwca 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter