30 czerwca
czwartek
Emilii, Lucyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zastrzyk nadziei

Ocena: 0
2199
Rozpoczyna się kolejny sezon repertuarowy w kinie polskim. Na ekrany zaczynają wchodzić nowe filmy, których do marca przyszłego roku zapowiedziano największą od kilku lat ilość.
W połowie września na dorocznym festiwalu w Gdyni zaprezentowanych zostanie w głównym konkursie (na osiemnaście pozycji) ponad dziesięć przedpremierowych utworów. Wśród nich znajdzie się współczesny dramat obyczajowy „Żyć nie umierać”, który wszedł właśnie na ekrany. Autorzy filmu oparli akcję na kanwie dramatu znanego aktora Tadeusza Szymkowa, zmarłego na nowotwór w 2009 roku. Historia ta została jednak mocno przetworzona na potrzeby scenariusza. Filmowy bohater, grany przez Tomasza Kota, podczas walki z rakiem wydaje się niemal całkowicie osamotniony. Pomaga mu tylko jeden z przyjaciół. Była żona i córka odwracają się od niego. W napisach końcowych ukazuje się jednak informacja, że w rzeczywistości żona i córka wspierały aktora w ostatnich chwilach. Jak się więc dziś czują owi bliscy zmarłego? Czy twórcy filmu dopuścili się oczywistego przekłamania?

Intencją reżysera i scenarzysty było ukazanie dramatu aktora, który po udanej karierze teatralnej zajmował się prowadzeniem telewizyjnych show i – w zamierzeniu twórców – akcja miała mieć charakter pozytywny. Filmowy Bartosz podczas terapii pragnie pojednać i pożegnać się ze znajomymi, a także przeprosić wszystkich za swoje winy, w tym alkoholizm, który zrujnował jego związki. Podczas owej spowiedzi życia napotyka jednak, jak wspomniałem, opór ze strony żony i córki oraz innych znajomych. Osamotniony, podczas ostatnich dni prosi księdza o hurtowe odpuszczenie grzechów bez spowiedzi i ostatnie namaszczenie. Ksiądz przytomnie zostawia mu Biblię. Przesłanie tego filmu, zrealizowanego na średnim poziomie telewizyjnym, pozostaje więc niejasne. Z jednej strony autorzy wyraźnie ukazują amoralny styl życia współczesnych celebrytów, z drugiej zaś starają się w lżejszym stylu przekazać kęs nadziei.


„Żyć nie umierać”, Polska, 2015. Reżyseria – Maciej Migas. Wykonawcy: Tomasz Kot, Janusz Chabior, Andrzej Konopka, Paulina Gałązka, Magdalena Wałach i inni. Dystrybucja – Kino Świat

Mirosław Winiarczyk
fot. Jacek Piotrowski
Idziemy nr 36 (519), 6 września 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 czerwca

Czwartek, XIII Tydzień zwykły - wspomnienie Świętych Pierwszych Męczenników
św. Kościoła Rzymskiego

On wstał i poszedł do domu.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 9, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter